Ankara’da simidin fiyatının 3 liraya çıkarılmasına karar verildiMaliyet artışının gerekçe gösterilmesiyle birlikte yakın zamanda 2 buçuk lira olan simide tekrar zam getirilmesi tartışıldı. Simidin 3 liraya satılması kararı alındı.


Ankara'da simidin fiyatının 3 liraya çıkarılmasına karar verildi

Temmuz ayında Ankara’da simitlere zam yapılarak 2 buçuk liradan satılmaya başlanmıştı.

4 ay içerisinde simide maaliyet gerekçesiyle bir zam daha talep edildi.

Ankara Pideciler, Simitçiler ve Çörekçiler Esnaf Odası Yönetimi, maliyet artışı gerekçesi ile 2,5 TL’den satılan simidin fiyatının 3 liraya çıkarılmasına karar verdi.

MAALİYET ARTIŞLARI GEREKÇE GÖSTERİLDİ

Yönetim kararında 400 liraya alınan odunun bin 200 liraya, 85 liraya alınan bir çuval unun 240 liraya çıktığı ve susamın fiyatının da dolar arttıkça yükseldiği ifade edildi.

Ankara da simidin fiyatının 3 liraya çıkarılmasına karar verildi #1

GRAMAJINDAN, SUSAMINDAN ÇALINMAYACAK

Simitçi esnafı, gramajda bir oynama yapmama görüşünde birleşti. Ancak Oda Başkanı Savaş Delibaş, “Eğer ki mantık şu ise: ‘Biz ekmeğe zam yapmayalım da gramını düşürelim’ gibiyse kimse kusura bakmasın. Ankara Simitçi Esnafı hırsız değildir. Buna da göz yummayacaktır. Gramajından, susamından çalmayacaktır. Üretim hakkı ne ise aynen üretimine devam edecektir.” dedi.

Ankara da simidin fiyatının 3 liraya çıkarılmasına karar verildi #2

KARAR ONAYLANINCA 3 LİRADAN SATILACAK

Öte yandan simitçiler, oy birliği ile Ankara’da 2,5 liraya satılan simidi 3 liraya satma kararı aldı. Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği kararı onaylarsa zam kesinleşmiş olacak.

Ankara da simidin fiyatının 3 liraya çıkarılmasına karar verildi #3

Bir cevap yazın