Apple, fotoğrafları tarama yazılımı hakkında açıklama yaptıApple, çocuk istismarlarının tespiti için ABD’deki iPhone model cep telefonlarına yazılım yüklemeyi planlıyor. Şirket, bunun hükümetler için kullanılmayacağını söyledi.


Apple, fotoğrafları tarama yazılımı hakkında açıklama yaptı

Apple’ın; çocuk istismarlarının tespiti için ürettiği iPhone model cep telefonlarına görüntüleri tarayan bir yazılım yüklemeyi amaçladığını, geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaşmıştık.

Yapılan açıklamalara göre sistem, telefonlardaki fotoğrafları tarayarak istismarla ilgili içerikleri tespit edecek ve güvenlik güçlerine haber verecek.

Geçen hafta duyurulan ve iCloud’a yüklenecek tüm fotoğrafları gözden geçirecek yazılım, bunun özel hayatın gizliliğine müdahale anlamına geldiğini düşünen pek çok kişinin tepkisine neden olmuştu.

Ayrıca WhatsApp’ın başındaki Will Cathcart, Apple’ın iOS sistemindeki kişisel fotoğrafları tarayabilen yazılım önerisinin özel hayatın gizliliğinin açık bir ihlali olduğunu söylemişti.

APPLE’DAN AÇIKLAMA

Güvenlik araştırmacıları, hükümetlerin bu yöntemi kullanarak vatandaşların kişisel verilerine erişmesinden endişe duyuyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan Apple, “Açık olmak gerekirse bu teknoloji, iCloud’a yüklenmiş çocukların cinsel istismarının yer aldığı görüntüleri tespit etmekle sınırlı. Bu sınırın herhangi bir hükümetin talebiyle genişletilmesine rıza göstermeyeceğiz.” dedi.

apple

SİSTEM NASIL ÇALIŞACAK

Kolluk kuvvetlerinde, bilinen çocuk cinsel istismarı görüntülerinin sayısal kodlara dönüştürüldüğü arşivler var. Bu kodlarla herhangi bir fotoğrafın o arşivdeki görüntülerle eşleşip eşleşmediği anlaşılabiliyor.

Apple da NeuralHash adındaki benzer bir arşiv sistemini kullanarak iPhone’lardaki muhtemel çocuk istismarı fotoğraflarını yakalamayı planlıyor.

Bir kullanıcı, Apple’ın depolama servisi iCloud’a fotoğraf yüklediği an, o fotoğraf da kodlara dönüştürülerek arşivdekilerle karşılaştırılacak ve fotoğrafa çıplak gözle bakılmadan, istismar içerip içermediği tespit edilebilecek ve güvenlik güçlerine haber verecek.

Apple, iCloud’a fotoğraf yüklemeyenlerin bu denetimden muaf olacağını söylüyor. Ancak güvenlik uzmanları, neredeyse tüm Apple kullanıcılarının iCloud kullandığını ve Apple’ın bunu bildiği için bu açıklamayı yaptığını söylüyor.

Bir cevap yazın