Ara tatilde turizme talep arttıKoronavirüs salgını tedbirleri nedeniyle tatil planlarında aksama yaşayan vatandaşlar için 15 Kasım’da başlayacak okul ara tatili bir fırsat daha sunuyor.


Ara tatilde turizme talep arttı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı takvimine göre, 15 Kasım Pazartesi günü ile 19 Kasım Cuma günü arasında ara tatil verilecek. Hafta sonları da dahil edildiğinde 9 günü bulacak ara tatili değerlendirmek isteyen tatilciler, şimdiden rezervasyonlara başladı.

TURİZM HAREKETLİLİĞİ YILIN İKİNCİ DÖNEMİNDE BAŞLADI

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, turizm hareketlerinin bu yılın ikinci döneminde başladığını belirtti.

21,5 MİLYON ZİYARETÇİ AĞIRLANDI

Ocak-Eylül 2021 döneminde 17,5 milyonu yabancı olmak üzere toplamda 21,5 milyon ziyaretçinin ağırlandığını ifade eden Bağlıkaya, turizm gelirinin ise 16,8 milyar dolara ulaştığını, kişi başı ortalama turizm harcamasının 830 dolar olarak gerçekleştiğini kaydetti.

Turizm

2022 İÇİN HEDEF: 20 MİLYAR DOLARI AŞKIN BİR TURİZM GELİRİ

Bağlıkaya, bu yılın başında 2021 yılına ilişkin öngörülerini açıkladıklarını anımsatarak, “2021 yılını yaklaşık 24 milyon yabancı ziyaretçi sayısı ve 20 milyar doları aşkın bir turizm geliri ile kapatmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

KASIMDAKİ ARA TATİL İÇİN TATİLCİLERİN ELİNİ ÇABUK TUTMASI GEREKİYOR

Bağlıkaya, TÜRSAB üyesi seyahat acentelerinden edinilen bilgilere göre, kasımdaki ara tatil yaklaşırken, özellikle son bir haftadır ara tatile yönelik taleplerde belirgin bir artış olduğunu vurgulayarak, “Önümüzdeki 2 hafta boyunca da bu taleplerin artacağını söylemek mümkün. Acentelerimizin ara tatil dönemine denk gelen satışlarının, günlük satışları içindeki payı giderek artıyor. Uzayan sezon dolayısıyla taleplerin yoğunlaşması, otellerin de müsaitliklerinin giderek azalması nedeniyle tatilcilerin seyahat acenteleri üzerinden rezervasyon yaptırmak noktasında erken davranmaları önem taşıyor.” şeklinde konuştu.

Ara tatilde turizme talep arttı #2

4-5 GECELİK KONAKLAMALI TURLAR İLGİ ÇEKİYOR

Ara tatiller için en büyük talebin 4 ve 5 gecelik konaklamalı tatil paketlerine olduğunu anlatan Bağlıkaya, ayrıca 2 ve 3 gece konaklamalı kısa tur programlarının da ilgi gördüğünü dile getirdi.

SAPANCA, ABANT, AKDENİZ, EGE, KIBRIS, DUBAİ VE BALKAN TURLARI

Bağlıkaya, özellikle Kapadokya bölgesinin ön plana çıktığına dikkati çekerek, “Sapanca, Abant gibi büyük kentlere yakın bölgelerin yanı sıra sezonun uzaması ve havaların da iyi olması nedeniyle Akdeniz ve Ege bölgelerine olan talebin de fazla olduğunu gözlemliyoruz. Yurt dışı seyahatlerinde ise öncelikle Kıbrıs talebinin yüksek seyir izlediği görülüyor. Dubai ve Balkan turları da tercihler arasında yer alıyor.” diye konuştu.

tatil

“ARA TATİL İÇ TURİZMDE CANLANMAYI BERABERİNDE GETİRECEKTİR”

Firuz Bağlıkaya, okulların açılmasıyla birlikte iç turizm hareketlerinin de doğal olarak yavaşladığını, ancak tatil dönemlerinin turizm sektörü açısından her zaman hareketli dönemler olduğunu söyledi.

turizm

Ara tatil dönemlerinin başta çocuklu aileler olmak üzere birçok kesim tarafından ilgi gördüğünü ifade eden Bağlıkaya, ara tatilin iç turizmde her halükarda bir canlanmayı beraberinde getireceğine dikkati çekti.

Bir cevap yazın