Avrupa’da en fazla lobi harcamalarını teknoloji şirketleri yapıyorAvrupa Birliği kurumlarına yönelik lobicilik faaliyetlerine en fazla harcamayı Google, Facebook, Microsoft ve Apple ABD’li teknoloji şirketleri yaptı.


Avrupa'da en fazla lobi harcamalarını teknoloji şirketleri yapıyor

Brüksel merkezli Corporate Europe Observatory ve Köln merkezli Lobbycontrol adlı kuruluşlar, yeni bir çalışma yayınladı.

“Lobi Ağı: Teknoloji Devlerinin AB’deki Etki Ağları” başlıklı çalışmalaya göre, AB düzeyinde yürütülen lobicilik faaliyetlerine en fazla harcamayı ABD’li teknoloji şirketleri yaptı.

AB’nin dijital ekonomi politikalarına yön vermek için toplam 612 firma, grup ve dernek yıllık 97 milyon euro harcadı.

Böylece, teknoloji firmaları lobi harcamalarında ilaç, fosil yakıt, finans ve kimya sektörlerini geride bıraktı.

ab lobicilik

EN ÇOK HARCAMA YAPAN GOOGLE

Teknoloji firmaları arasında AB’de en fazla lobi harcamasını 5 milyon 750 bin euro ile Google gerçekleştirdi.

Google’ı en yakın 5 milyon 500 bin euro ile Facebook, 5 milyon 250 bin euro ile Microsoft, 3,5 milyon euro ile Apple, 3 milyon euro ile Huawei, 2 milyon 750 bin euro ile Amazon, 1 milyon 750 bin euro ile IBM, Intel, Qualcomm ve Vodafone izledi.

YILLIK 32 MİLYON EURO HARCANDI

AB’de toplam 140’ın üzerinde lobicisi bulunan 10 teknoloji firması lobicilik faaliyetlerine yıllık 32 milyon avronun üzerinde harcama yaptı.

Teknoloji firmaları lobi faaliyetleri sonucunda üst düzey yetkililerle düzenli biçimde görüşmeler ve görüşlerini aktarabilecekleri toplantılar yapma imkanı buldu

Bir cevap yazın