Bursa’da yarım asırdır tamir ederek saatlerin ömrünü uzatıyorBursa’da 3 metrekarelik dükkanında yarım asırdır saat tamir işi yapan 59 yaşındaki Akif Nizam, mesleğinin iyi gelir getirdiğini ancak kendi çocukları da dahil gençlerin tercih etmediğini söylüyor.


Bursa'da yarım asırdır tamir ederek saatlerin ömrünü uzatıyor

Babasından öğrendiği saat tamirciliği mesleğini devam ettiren Akif Nizam, çırak bulamadığı için bu işi tek başına devam ettiriyor.

Vatandaşlar, maddi ve manevi değeri olan bozuk saatlerini tamir ettirerek yeniden kullanıyor.

Bursa’da saat tamirciliği yapan Akif Nizam, değeri yüz binlerce lirayı bulan saatleri titizlikle tamir edip, tekrar çalışmasını sağlıyor.

SAATİNİ TAMİR ETTİRMEK İSTEYENLER YURT DIŞINDAN DA GELİYOR

İşini büyük bir ustalıkla yaptığı için saatlerini tamir ettirmek isteyenler sıraya giriyor. Sadece yurt içinden değil yurt dışından da saatini tamir ettirmek isteyenler, emektar ustanın kapısını çalıyor.

Bursa da yarım asırdır tamir ederek saatlerin ömrünü uzatıyor #1

“MESLEĞİN KAZANCI İYİ AMA GENÇLER ÖĞRENMEK İSTEMİYOR”

Akif Nizam, 3 metrekarelik dükkanında her gün onlarca saati tamir edip sahiplerine teslim ediyor. 50 yıldır saat tamiri yapan ustanın en büyük sıkıntısı ise yetiştirecek çırak bulamamak. İyi bir kazancı olan bu mesleği ise gençler öğrenmek istemiyor.

Bursa da yarım asırdır tamir ederek saatlerin ömrünü uzatıyor #2

“YARIM ASIRDIR BOZUK SAATLERİ TAMİR EDİYORUM”

Mesleği babasından öğrendiğini ifade eden Akif Nizam, “9 yaşımda babamın yanında çırak olarak bu işe başladım. Yarım asırdır bozuk saatleri tamir ediyorum. Bana tamir için her çeşit saat geliyor. Fiyatı düşük saat de geliyor, değeri yüz binlerce lirayı bulan altın saatler de.

Bursa da yarım asırdır tamir ederek saatlerin ömrünü uzatıyor #3

“BEN SAATLERİ ÇÖPE GİTMEKTEN KURTARIYORUM”

Ben arızalı saatleri tamir edip, çöpe gitmekten kurtarıyorum. Bu meslekte en büyük sıkıntı çırak bulamamak. Benim 2 tane oğlum var, ikisi de bu mesleği öğrenmek istemedi. Bu zamana kadar 10-15 bin euroluk saatleri tamir ettim. Yurt dışından müşterilerim var.

Bursa da yarım asırdır tamir ederek saatlerin ömrünü uzatıyor #4

BİR GÜNDE 50 SAAT TAMİR EDİYOR

İşlerim çok. Yoğun günde 50 tane saat tamir ettiğim oluyor.” dedi.

Bursa da yarım asırdır tamir ederek saatlerin ömrünü uzatıyor #5

Bir cevap yazın