Cezayir’deki yangınlarda 42 kişi hayatını kaybettiCezayir’de aynı anda 13 bölgede çıkan 41 yangın sonucu 42 kişi yaşamını yitirdi.

İtalya, Yunanistan, İspanya ve ülkemizdeki orman yangınları bu defa Cezayir’i hedef aldı.

Gün geçtikçe büyüyen alevler, Cezayir’e zor anlar yaşatıyor. 13 bölgede eş zamanlı başlayan yangınlar, yeşil alanları küle çevirmiş durumda.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun olaylarla ilgili yaptığı yazılı açıklamada ise, “Bejaia ve Tizi Ouzou dağlarında çıkan yangınlardan yüzden fazla vatandaşı kurtarmayı başaran Ulusal Halk Ordusu’nun 25 üyesinin şehadet haberini büyük bir üzüntüyle öğrendim. Şehitlerimizin ruhları önünde saygıyla eğiliyoruz. Şehitlerimizin ailelerine başsağlığı diliyorum” dedi.

Cezayir’deki yangınlarda 42 kişi hayatını kaybetti VİDEO

Cezayir deki yangınlarda 42 kişi hayatını kaybetti #1

CAN KAYBI 42’YE YÜKSELDİ

Ülke genelindeki dün çıkan yangınlarda binlerce dönümlük ormanlık alan ile onlarca ev kül oldu, çok sayıda araç kullanılamaz hale geldi. Alevlerin yerleşim bölgelerine sıçraması üzerine binlerce kişi ise evlerinden tahliye edilirken, yangınlardaki toplam can kaybı 42’ye yükseldi.

Cezayir deki yangınlarda 42 kişi hayatını kaybetti #2

13 BÖLGEDE 41 YANGIN DEVAM EDİYOR

Cezayir Sivil Koruma Genel Müdürlüğü daha önce yaptığı açıklamada, ülke genelinde 13 eyalette 73’e yangın çıktığını duyurmuştu.

Müdürlük, ekiplerin şu anda 13 eyalette 41 orman yangınını söndürmek için çalıştığını kaydetti.

Cezayir deki yangınlarda 42 kişi hayatını kaybetti #3

“AYNI ANDA 50 YANGIN ÇIKMASI İMKANSIZ”

Yangınlardan en çok etkilenen Tizi Ouzou vilayetini ziyaret eden Cezayir İçişleri Bakanı Kamal Beljoud, yangınların arkasında suçlu eller olduğunu ifade ederek, hükümetin etkilenen herkese yardım edeceğini belirtti. Beljoud, “Aynı anda 50 yangın çıkması imkansız ve güvenlik güçleri gerekli soruşturmaları başlatacak. Diğer eyaletlerde de bunu yaşadık. Cezayir’i her şekilde yok etmekte ısrar eden nefret edenler var, ancak onlarla yüzleşecek adamlarımız var” diye konuştu.

Cezayir deki yangınlarda 42 kişi hayatını kaybetti #4

FAHRETTİN ALTUN TAZİYE PAYLAŞIMINDA BULUNDU

Başsağlığı dileklerinde bulunan Altun, “Cezayir’de yerel halkı orman yangınlarından kurtarırken hayatını kaybeden 25 askerin yıkıcı kaybı beni derinden üzdü. Bu gece Cezayir’in oğulları için dua ediyor ve ailelerine en içten taziyelerimi sunuyorum. Türkiye, dostumuz ve müttefikimiz Cezayir’in yanındadır.” ifadelerini kullandı.

Cezayir deki yangınlarda 42 kişi hayatını kaybetti #5

Bir cevap yazın