Çin’den umudu kesenler ayakkabıda Türkiye’yi tercih ettiÇin’de tedarik sorunu yaşanınca ayakkabıda yeni pazarlar, rotalarını Türkiye’ye çevirdi.


Çin'den umudu kesenler ayakkabıda Türkiye'yi tercih etti

Bu yıl 11’incisi düzenlenen Eksposhoes Ayakkabı Moda Saraciye Fuarı, Antalya Belek’te kapılarını açtı.

ABD, Avrupa ülkeleri, Rusya, Balkan ülkeleri ve Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere toplam 45 ülkeden bin 500 yabancı alıcının ağırlandığı fuar, sektörün toplam ihracatına büyük katkı vermeyi hedefliyor.

EKS Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Demir, “Yabancı ziyaretçide 2019’a göre yüzde 100’e yakın bir artış var. Bu artışta Çin kaynaklı tedarik probleminin ciddi payı var.” dedi.

EL YAPIMI AYAKKABI İLGİ ÇEKTİ

Fuar için özel tasarlanan üzeri özel taşlarla kaplı el yapımı ayakkabı ise yabancıların ilgi odağı oldu.

Çin’den umudu kesenler ayakkabıda Türkiye’yi tercih etti VİDEO

Çin den umudu kesenler ayakkabıda Türkiye yi tercih etti #1

TÜRKİYE, DÜNYANIN ALTINCI AYAKKABI ÜRETİCİSİ

Yıllık 550 milyon çift ile dünyanın altıncı büyük ayakkabı üreticisi olan Türkiye, adım adım ilk üçü zorluyor. Yılın ilk sekiz ayında bir yıl öncesine göre yüzde 23,7 artışla 674 milyon dolar ihracat gerçekleştiren sektör, yıl sonunda ihracat özelinde tüm zamanların rekorunu kırmayı hedefliyor.

Çin den umudu kesenler ayakkabıda Türkiye yi tercih etti #2

FUAR 47 MİLYON DOLARLIK BİR İHRACAT HEDEFİNDE KATKI SAĞLAYACAK

Konu ile ilgili konuşan Demir, “Fuar şu anda 11’cisini yaptığımız bir fuardır. Bu fuar tamamen ihracat odaklı bir fuardır ve yaklaşık 200 civarı firma katılıyor. 40 ülkeden yaklaşık bin 500 civarı ziyaretçimiz var. Biz dışardan kayıtlı olmayan ziyaretçiyi almıyoruz tamamen ihracat odaklı olduğu için. Bu sene Çin’de tedarik zincirinde bir düşüş var. Tabii ki böyle olunca Türkiye’ye yakın ülkelerde ciddi bir yönelim oldu. Fuarımızın da geçen seneye göre ziyaretçi açısından yüzde 100 yabancı ziyaretimiz arttı. Bu fuarın ayakkabı sektöründe yaklaşık 47 milyon dolarlık bir ihracat hedefinde katkı sağlayacağına inanıyoruz. Şu anda bütün stantlar dolu ve yabancı alıcılar siparişlerini veriyor.

Çin den umudu kesenler ayakkabıda Türkiye yi tercih etti #3

“TÜRKİYE’DE EL İŞÇİLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ”

Şu anda Avrupa’da en iyi ayakkabı üreticileriyle yarışacak durumdayız. Türkiye’de el işçiliği çok önemlidir.” diye konuştu.

Çin den umudu kesenler ayakkabıda Türkiye yi tercih etti #4

“BU TARZ AYAKKABILARI YAPMAK KOLAY DEĞİL”

Fuarın ilgi odağı ayakkabıdan bahseden Demir, “Gördüğünüz ayakkabı tamamen el işçiliği ile yapılmıştır. Üstündeki taşlar bir kuyumcu hassasiyetiyle yerleştirilmiştir. Yurt dışında ve içinde birçok konjonktürde sergilemek için tasarlanmış, yapılmıştır. Yurt dışında yapılacak olan fuarda da bu ayakkabıyı sergiye koyacağız. Bu tarz ayakkabıları yapmak kolay değil. 2-2.5 haftalık bir süreçtir çünkü üstündeki taşların yerleştirilmesi, onların renk ahenginin oturtulması bunların hepsi el işçiliği olduğu için uzun sürüyor. Üzerinde komple değerli taşlar vardır. Şu anda herhangi bir değer vermiyoruz. Değer vermememizin sebebi de yapan ustanın bunu sergi ve şov amacıyla, ayakkabı sektörünün nereye geldiğini gösteren bir tasarım olduğu için.” şeklinde konuştu.

Çin den umudu kesenler ayakkabıda Türkiye yi tercih etti #5

“KALİTE AYNI, FİYATI UCUZ”

Ukrayna’dan fuara katılan Grytsenko Maria, “Bu fuarın olmasına çok sevindim. Çünkü çok sayıda markalar var, çok güzel ve kaliteli. Mesela bu ayakkabı İtalyan ayakkabılarla aynı kalitede ve farkı sadece fiyatı. İtalyan ayakkabıları çok pahalı ama bu ayakkabı ucuz. Kalite aynı.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın