Cumhurbaşkanı Erdoğan: Pakistan ile ortaklığımız ilerleyecekCumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan ile savunma sanayi alanındaki ortaklığı daha da ilerletmek konusunda mutabık olduklarını vurguladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Pakistan ile ortaklığımız ilerleyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Milgem Korveti Projesi 1’inci Gemisi Babur’un (F-280) Denize İniş ve Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi 1’inci Gemisi Akhisar’ın (P-1220) İlk Sac Kesim Töreni’ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına, dün 74. yıl dönümü olan Pakistan’ın bağımsızlık gününü tebrik ederek başladı.

“PAKİSTAN HER ZAMAN MÜSTESNA BİR YERE SAHİP”

Pakistan’ın 14 Ağustos 1947’den beri merhum Muhammed Ali Cinnah’ın işaret ettiği şekilde birlik, inanç, disiplinle yoluna devam ettiğini belirten Erdoğan, “Türkiye ve Pakistan arasındaki dostluk ve kardeşlik bağlarının kökleri, tarihin derinliklerine kadar uzanıyor. Türk insanının kalbinde Pakistan her zaman müstesna bir yere sahip olmuştur. Bizler de aramızdaki kardeşlik bağından aldığımız güç ile ilişkilerimizi her alanda ileriye götürmek için çalışmalarımızı kesintisiz sürdürüyoruz. Ülkelerimiz salgın döneminde sergiledikleri samimi iş birliğiyle dost ve kardeş ülke olmanın ne demek olduğunu da bir kez daha göstermiştir.” dedi.

İki ülke arasında oluşturulan yüksek düzeyli stratejik iş birliği mekanizması sayesinde bakanlıkların ve kurumların verimli iş birliklerinin tesisine imkan sağladıklarını aktaran Erdoğan, Şubat 2020’de gerçekleştirilen 6. Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı’nda ilişkilerin tüm yönleriyle tekrar ele alındığını söyledi. Salgının yol açtığı sınırlamalara rağmen Türkiye’de düzenlenecek bir sonraki toplantı için detaylı bir hazırlık yürüttüklerini ifade eden Erdoğan, tarihini yakında belirleyecekleri 7. konsey toplantısı vesilesiyle Pakistan ile ortak gündemi geliştirmenin çabası içinde olduklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Pakistan ile ortaklığımız ilerleyecek #1

“SAVUNMA SANAYİ ALANINDAKİ ORTAKLIĞIMIZ İLERLEYECEK”

Erdoğan, savunma sanayi alanında son dönemde gerçekleştirilen somut iş birliği projelerinden de ayrıca bahtiyarlık duyduklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Savunma sanayi alanında bugün ilk gemisinin açılışını yapmakta olduğumuz MİLGEM korvetleri yanında ATAK helikopterleri ve eğitim uçakları gibi çok başarılı ortak işbirliği projeleri bulunuyor. Savunma sanayi alanındaki ortaklığımızı daha da ilerletmek konusunda mutabıkız. Pakistan ile aramızdaki güçlü siyasi ilişkilerimizin ve savunma sanayimizdeki işbirliğimizin ticari ilişkilerimize yansımasını istiyoruz. Bu konuda hepimize yardımcı olacak bir yol haritasını Pakistan ile Şubat 2020’de İslamabad’da imzaladık.

Kurumlarımız, bu eylem planının hayata geçirilmesi için çalışmalarına devam ediyor. Salgına rağmen geçtiğimiz yıl ikili ticaret hacmimizde düşüş yaşamamış olmamız da bir kazanımdır. İnşallah bu yıldan itibaren bu rakamı sürekli yükselteceğiz. Pakistan 2 milyarı aşkın nüfusuyla önemli bir bölge olan Güney Asya’da barışın tesisi ve refahın arttırılması çabalarında kritik bir rol üstlenmektedir. Bölgenin yüzleştiği sorunlara bulunacak çözümler ancak Pakistan’ın desteği ile hayata geçirilebilir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Pakistan ile ortaklığımız ilerleyecek #2

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Pakistan ile ortaklığımız ilerleyecek #3

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Pakistan ile ortaklığımız ilerleyecek #4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir