Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Sudan Devlet Başkanı ile ortak açıklamaCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral el-Burhan ile yapılan anlaşma sonrası yaptığı açıklamasında “Sudan’ın hak ettiği konuma geleceğinden inanıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, davetine icabetle Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde törenle karşıladı.

İki lider törenin ardından baş başa ve heyetler arası görüşmelerde bulundu. Ardından iki ülke arasındaki anlaşmaların imza törenine geçildi.

AA İLE SUNA ARASINDAKİ ANLAŞMA YENİLENDİ

Bu kapsamda, AA ile SUNA arasında haber, fotoğraf ve görüntü paylaşımının yanı sıra iş birliği alanlarının artırılmasına imkan veren anlaşma yenilendi.

Anlaşmayı AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Serdar Karagöz ile Sudan Dışişleri Bakanlığı Avrupa Amerika İşleri Genel Müdürü Büyükelçi Mohamed Abdalla Altoum imzaladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Sudan Devlet Başkanı ile ortak açıklama VİDEO

Cumhurbaşkanı Erdoğan dan Sudan Devlet Başkanı ile ortak açıklama #1

İkili görüşmenin ardından heyetler arası toplantıya geçildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, imza töreninde açıklamalarda bulundu:

“BÜYÜK BİR BAHTİYARLIK DUYUYORUM”

“Bir ilki teşkil eden bu tarihi ziyaretinden büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Sizlerin huzunda bir kez daha ülkemize hoş geldin diyorum. Sudan, tarihi beşeri, kültüren bağlarımızın olduğu kardeş bir ülkedir. Haksız şekilde yaptırımlara uygulandığı dönemde bile Sudan’ın yanında olduk.

“SUDAN’IN HAK ETTİĞİ KONUMA GELECEĞİNE İNANIYORUZ”

Sudan’dan kapsamlı ve önemli bir geçiş dönemi yaşanıyor. Bu meşakatli süreci kardeş Sudan halkının yanında olarak kolaylaştırmaya kararlıyız. Sudan önemli başarılara imza attı. Uzun yıllar ciddi sıkıntılar yaşayan Sudan’ın inşallah hak ettiği konuma geleceğine inanıyoruz. Sudan halkı karşılaştığı sorunların üstesinden gelecek güce sahiptir.

“YAKALADIĞIMIZ İVMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Ziraat Katılım Bankamız geçtiğimiz yıl Hartum’da kurumsal şube açmıştı. İkili ilişkilerimizde ve üst düzey temaslarımızda son zamanlarda yakaladığımız ivmeyi sürdüreceğiz.

“TÜRKİYE-SUDAN DAYANIŞMASI GÜÇLENEREK YOLUNA DEVAM EDECEKTİR”

Sudan’ın kalkınmasına yönelik desteğimizi sürdüreceğiz. Bugünkü toplantımızda ikili konuların yanı sıra bölgesel meselelere yönelik fikir alışverişinde bulundu. Türkiye önümüzdeki dönemde Sudan’ın yanında olmayı sürdürecektir. Türkiye Sudan dayanışması güçlenerek yoluna devam edecektir. Görüşmelerimizin ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan dan Sudan Devlet Başkanı ile ortak açıklama #2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir