Diyarbakır, en az koronavirüs aşısı yaptıran iller arasında yer alıyorEn az aşı yaptıran ve en yüksek vakaların görüldüğü iller arasında yer alan Diyarbakır’da yoğun bakım tedavisi görenlerin arasında 2 doz Biontech olan kimsenin bulunmadığı belirtildi.

Diyarbakır, vaka sayısında mavi kategorideyken kırmızı kategoriye geçen iller arasında yer alıyor.

Bölgede artırılan önlem ve tedbirlere rağmen vatandaşların bunlara uymamasından dolayı her geçen gün vakaların arttığı Diyarbakır‘da ortaya çıkan tablolar korkutuyor.

YATAN HASTALARDA 2 DOZ BİONTECH YAPAN YOK

Aşı oranının düşük olduğu kentte, hastanede doluluk oranı fule yakın hale gelirken, yatan hastalarda 2 Biontech aşısı yapanların olmadığı ortaya çıktı.

Diyarbakır, en az koronavirüs aşısı yaptıran iller arasında yer alıyor VİDEO

Diyarbakır, en az koronavirüs aşısı yaptıran iller arasında yer alıyor #1

TEK DOZ BİONTECH OLANLARIN SADECE YÜZDE ONU YATAN HASTA

Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Koronavirüs Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin, yatan hastaların yüzde 90’ının aşısız veya iki doz veya tek doz Sinovac aşısı olanların olduğunu, bunun dışında tek doz Biontech olanlar yüzde 10’unu oluştururken, iki doz Biontech aşısı olup yatan hastanın olmadığını açıkladı.

Diyarbakır, en az koronavirüs aşısı yaptıran iller arasında yer alıyor #2

HASTANELER DOLDU

Hastane doluluk oranına da dikkat çeken Prof. Dr. Tekin, hastanelerde yer bulamama problemi yaşanacağını kaydetti. Prof. Dr. Tekin, “Vaka sayılarına baktığımızda vaka sayılarımız ve hastanelerde doluluk oranı da arttı. Biz Dicle Üniversitesi olarak ve klinik ile yeni yoğun bakım açtık kliniklerimiz nerdeyse fule yakın gidiyor. Diğer hastanelere baktığımızda da aynı duyumları alıyoruz. Vaka sayıları ve doluluk oranları çok arttı, böyle giderse gerçekten hastanelerde yer bulamayacak hale geliriz, o yüzden şimdiden dikkat etmek gerekiyor.” dedi.

Diyarbakır, en az koronavirüs aşısı yaptıran iller arasında yer alıyor #3

“YATIŞLARDA GENÇLER DAHA ÇOK”

Yatan hastalar arasında aşı olmayan, sinovac aşısı tek ve iki doz olanların yüzde 90’a kadar olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Recep Tekin, genç neslin yatışlarının artığını vurguladı. Prof. Dr. Tekin, “Yatan hastaların profiline baktığımızda özellikle genç hastalarda bir artış görüyoruz, yaşlı nüfusta var ama genç nüfusta yatış daha fazla olmaya başladı.” diye konuştu.

Diyarbakır, en az koronavirüs aşısı yaptıran iller arasında yer alıyor #4

“2 DOZ BİONTECH AŞISI OLUP HASTANEDE YATAN YOK”

Yatan hastalar arasında yüzde 90’ı aşısız veya 2 doz Sinovac aşısı olanlar olduğunu hatırlatan Tekin, yüzde 10’luk kesimin tek doz Biontech olduğunu, 2 doz Biontech aşısı olanların hastanede yatışı olmadığını belirtti. Prof. Dr. Tekin, “Aşı olarak bakacak olursak çoğu aşısız yüzde 80-90 aşısız veya iki doz Sinovac ya da tek doz Sinovac olan kişiler. Bunun dışında tek doz Biontech olanlar yüzde 5-10’luk kısmı oluşturuyor. Tek doz Biontech aşısı olup yatan hastamız var ama iki doz Biontech aşısı olup yatan hastamız yok gibi. Bu da şunu gösteriyor ki özellikle iki doz Biontech olmuş kişilerin hastaneye yatış oranı veya yoğun bakıma yatış oranı nerdeyse yok gibi. Özellikle bu iki doz Biontech aşısını öncelikle olalım ve bu hastalıktan korunalım.” şeklinde konuştu.

Diyarbakır, en az koronavirüs aşısı yaptıran iller arasında yer alıyor #5

Bir cevap yazın