Diyetlerin masum tatlısı: Fıstık ezmesinin faydalarıSon zamanlarda diyet listelerine kendine yer bulan fıstık ezmesi, sağlıklı birçok özelliği ile ön plana çıkıyor. İşte fıstık ezmesini öğünlerinize eklemek için geçerli sebepler…


Diyetlerin masum tatlısı: Fıstık ezmesinin faydaları

Tüm dünyada sevilerek tüketilen tatlı ezme çeşidi olan fıstık ezmesi, ülkemizde özellikle kahvaltı sofralarının aranan lezzetlerinden biri.

Özellikle son dönemin diyet listelerinde başı çekiyor. Kremayı andıran görüntüsüyle akıllarda soru işareti yaratsa da, doğru miktarda tüketildiğinde faydaları saymakla bitmiyor.

Şahane lezzeti ile ön plana çıkan fıstık ezmesinin tüketilmesi ise sporcular başta olmak üzere pek çok insana öneriliyor.

Peki fıstık ezmesi nasıl tüketilmeli, faydaları nelerdir? İşte şaşırtacak bilgiler…

FISTIK EZMESİNİN FAYDALARI

Yüksek oranda protein ve yağ içeren fıstık ezmesi, vücutta enerji oluşumunu destekleyen biotin bakımından da zengindir. B7 vitamini olarak da adlandırılan bu vitamin, metabolizmanın düzenli işleyişi için olmazsa olmazdır. Bu nedenle fıstık ezmesi de vücudun enerji miktarını yükselterek her daim zinde hissetmenize yardımcı olur.

Protein bakımından zengin olması nedeniyle fıstık ezmesi, çeşitli nedenlere bağlı olarak kas zedelenmelerini kısa sürede onarır. Fıstık ezmesinin aynı zamanda spor sonrası oluşan kas ağrılarını da hızlıca iyileştirdiği bilinmektedir.

Fıstık ezmesi tüketildikten sonra uzun bir süre kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur ve öğünlerinizin arasındaki süreleri uzatır.

Tüketildiğinde ani şeker artışına neden olmayan fıstık ezmesi bu nedenle şeker hastaları tarafından da tüketilebilir bir gıdadır.

Fıstık ezmesi, içerisinde yer alan E vitamini bakımından son derece zengin bir besin kaynağıdır. E vitamini, beyin sağlığı için önemli bir destekleyici görevi görür.

Diyetlerin masum tatlısı: Fıstık ezmesinin faydaları #1

FISTIK EZMESİ KİLO YAPAR MI?

Bir porsiyon fıstık ezmesi 32 gr. yaklaşık 190 kaloridir ve bir kişi için tavsiye edilen günlük yağ değerinin %21’i olan 16 gr yağ içerir ancak araştırmalardan doğal fıstık ezmesinin kilo aldırmadığını gösteriyor.

Bir kişi yaktığından daha fazla kalori tüketirse kilo alması muhtemeldir ancak bu durum fıstık ezmesine özel değildir.

Fıstık ezmesi yüksek düzeyde kalori ve yağ içermesine rağmen, dengeli ve ölçülü bir beslenme düzenini parçası olarak yenildiğinde kilo aldırmaz.

Fıstık ezmesini kilo almak için kullanmak istiyorsanız, tavsiye edilen porsiyon oranlarını önemli ölçüde aşmanız gerekiyor.

Diyetlerin masum tatlısı: Fıstık ezmesinin faydaları #2

FISTIK EZMELİ TARİFLER

Fıstık ezmesi ne ile yenir diye soranlar: bu lezzetli besini çay, kahve ve süt gibi içeceklerle birlikte tercih edebilir. Fıstık ezmesini bir dilim ekmeğe sürerek afiyetle yiyebilirsiniz.

FISTIK EZMELİ HURMA

Tatlı krizi kapınızı çaldığında durumu en az kalori ve sağlıklı şekerle kurtarmayı istiyorsanız fıstık ezmeli hurma tam size göre demektir. Orta büyüklükte bir hurmanın çekirdeğini çıkarıp içini 1 çay kaşığı fıstık ezmesiyle doldurun. Böylelikle kendinize keyifli bir tatlı hazırlayabilir, sıcak bir bitki çayı eşliğinde tüketebilirsiniz.

FISTIK EZMELİ YULAF LAPASI

Bir miktar sütle haşlayarak hazırladığınız yulaf lapasına fıstık ezmesi, taze ya da kuru meyveler, kuru yemişler ekleyerek çok doyurucu, nefis bir kâse hazırlayabilirsiniz.

FISTIK EZMELİ SMOOTHE

Meyvelerden, sebzelerden ya süt çeşitlerinden hazırladığınız smoothienize bir miktar fıstık ezmesi de ekleyerek daha faydalı bir sonuç çıkarabilirsiniz.

Bir cevap yazın