Doğu Akdeniz’de 8 ülkeden gövde gösterisiAralarında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Yunanistan, ABD ve Fransa’nın da bulunduğu 8 ülke, Doğu Akdeniz’de enerji güvenliğini sağlama senaryolarının tatbik edildiği askeri tatbikat düzenledi.

Doğu Akdeniz’de enerji kaynakları nedeniyle yaşanılan gerilim artarken, Kıbrıs’ın güneyinde 8 ülkenin katıldığı tatbikat dikkat çekti.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan’ın yanı sıra ABD, Fransa, İngiltere, İtalya, İsrail ve Mısır’a ait gemi ve savaş uçaklarının katıldığı ve bu yıl sekizincisi düzenlenen “Nemesis” tatbikatında gemi ve petrol platformlarının güvenliğinin sağlanması öne çıktı.

TATBİKATTA GEMİ VE PETROL PLATFORMALARININ GÜVENLİĞİ KONU ALINDI

Nemesis’de arama-kurtarma, tıbbi tahliye operasyonları, denizde sızıntı ve kirliliğin temizlenmesi gibi faaliyetlerin yanında Güney Kıbrıs Rum güçlerinin teröristlerin eline geçen bir petrol platformunu kurtarma senaryosu da tatbik edildi.

PETROL VE DOĞALGAZ ARAMA RUHSATI VERİLEN BÖLGEDE YAPILDI

Tatbikat, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, AB üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Fransız Total ve İtalyan Eni şirketlerinden oluşan konsorsiyuma petrol ve doğalgaz arama ruhsatı verdiği bölgede yapıldı.

Konsorsiyum sondaj çalışmalarına önümüzdeki yılın ilk yarısında başlamayı planlıyor.

ExxonMobil ve Chevron şirketleri de Kıbrıs açıklarında sondaj için Güney Kıbrıs yönetiminden ruhsat almıştı.

Doğu Akdeniz de 8 ülkeden gövde gösterisi #1

GÜNEY KIBRIS SAVUNMA BAKANI: MÜNHASIR EKONOMİK BÖLGEMİZİ KULLANMAMIZ BİZE SORUMLULUKLAR DA GETİRMEKTE

Güney Kıbrıs Savunma Bakanı Haralambos Petridis, tatbikatın başlaması öncesinde yaptığı açıklamada “Münhasır ekonomik bölgemizi kullanmamız (MEB) bize sadece yarar değil, aynı zamanda sorumluluklar da getirmektedir” diyerek bu sorumluluklara sıkı sıkıya bağlı oldukları taahhüdünü vurguladı.

Doğu Akdeniz de 8 ülkeden gövde gösterisi #2

MEB İLE KKTC BAZI BÖLGELERDE ÇAKIŞIYOR

AB üyesi Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ilan ettiği MEB ile sadece Türkiye’nin tanıdığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) hak iddia ettiği alanlar bazı bölgelerde çakışıyor.

KKTC, Türkiye’nin de desteğiyle Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) hidrokarbon arama çalışmaları için ruhsat vermişti.

TÜRKİYE, YUNANİSTAN’LA DA BENZER SORUNLAR YAŞIYOR

Türkiye bölgede Yunanistan ile de benzer sorunlar yaşıyor. Yunanistan’ın hak iddia ettiği MEB ile Türkiye’nin Libya ile 2019’da imzaladığı mutabakatta ilan edilen MEB arasında kesişen alanlar bulunuyor. Geçen yıl deniz yetki alanları nedeniyle Doğu Akdeniz’de askeri gerginlik yaşanmış, geçen hafta Türk savaş gemileri, Girit adasının doğusunda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi adına faaliyet gösteren bir araştırma gemisini, kendi karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle bölgenin dışına çıkarmıştı.

Doğu Akdeniz de 8 ülkeden gövde gösterisi #3

ÇAVUŞOĞLU “GASPA İZİN VERMEYİZ” DEMİŞTİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geçen hafta yaptığı açıklamada Türkiye ve KKTC’nin Doğu Akdeniz’deki haklarının gasp edilmesine izin vermeyeceklerini yineleyerek Türk karasularının Türk savaş gemilerinin koruması altında olduğunu vurgulamıştı.

Çavuşoğlu, şimdiye kadar Kuzey Kıbrıs’ın üzerinde hak iddia ettiği sulara giriş yapan bir yabancı araştırma gemisi bulunmadığını da sözlerine eklemişti. Türk savaş gemileri, 2018 yılı Şubat ayında Güney Kıbrıs Rum yönetiminden ruhsat alan İtalyan Eni şirketinin kiraladığı bir sondaj gemisinin çalışmalarını, Kuzey Kıbrıs MEB’i ile çakıştığı gerekçesiyle engellemişti.

Bir cevap yazın