Ferhan Şensoy kimdir? Ferhan Şensoy kaç yaşında, neden öldü?Usta oyuncu Ferhan Şensoy’un vefat haberi Türkiye’yi yasa boğdu. Haberin ardından Ferhan Şensoy kimdir, kaç yaşında ve neden öldü soruları araştırılıyor. İşte detaylar…


Ferhan Şensoy kimdir? Ferhan Şensoy kaç yaşında, neden öldü?

Bir süre önce anjiyo yapılan Türk tiyatrosunun duayen ismi Ferhan Şensoy’un ameliyat bölgesinde bir komplikasyon oluştuğu ve hastaneye kaldırılmıştı.

Usta isimden acı haber bugün geldi.

Kel Hasan Efendi’den günümüze gelen Ortaoyuncuları Kavuğu’nu Münir Özkul’dan devralarak Rasim Öztekin’e devreden usta isim, hayata veda etti.

Peki Ferhan Şensoy kimdir? Ferhan Şensoy kaç yaşında, neden öldü? İşte Türk tiyatrosunun duayen ismi Ferhan Şensoy hakkında merak edilenler…

FERHAN ŞENSOY KİMDİR?

26 Şubat 1951 tarihinde Samsun’un Çarşamba ilçesinde dünyaya gelen Türk tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu; roman, deneme, günlük, televizyon dizisi ve film senaryoları yazarı, şair ve Ortaoyuncular Tiyatro Topluluğu’nun kurucusu olan Ferhan Şensoy, Türk Tiyatrosu’nda kendine özgü bir yer edinmiştir.

Tek kişilik oyunu ”Ferhangi Şeyler”, 1987 yılından beri aralıksız devam eden ve en tanınmış oyunudur. Kel Hasan Efendi’den günümüze gelen Ortaoyuncuları Kavuğu’nu Münir Özkul’dan devralmış ve Rasim Öztekin’e devretmiştir. Galatasaray Lisesi’nde de bir süre okuyan Şensoy, 1970 yılında Çarşamba Lisesi’nden mezun olmuştur.

1971 yılında Grup Oyuncuları çatısında ilk profesyonel oyunculuk deneyimini yaşayan Şensoy, 1972-1975 yılları arasında Fransa ve Kanada’da tiyatro eğitimine ve çalışmalarına Jerome Savary, Andre-Louis Perinetti gibi isimlerle devam ederken Montreal’de Ce Fou De Gogol adlı oyunuyla 1975’te En İyi Yabancı Yazar ödülünü almıştır.

Yine Montreal’de Theatre De Quatre - Sous’da da, yönetmenliğini yaptığı, Harem Qui Rit isimli müzikalde oynamış ve aynı yıl Türkiye’ye dönmüştür. Nisa Serezli - Tolga Aşkıner Tiyatrosu’nda oyunculuk yapan Şensoy, yine 1976 senesi içinde, TRT’ye ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda çeşitli skeçler yazmıştır.

Stardust Gece Kulübü’nde, yazdığı Dedikodu Şov isimli bir kabare gösterisini, Adile Naşit, Perran Kutman, Pakize Suda, Sevda Karaca ve İstanbul Gelişim Orkestrası’yla sahneleyen Şensoy, aynı kulüpte, Arda Uskan’ın yazıp Fuat Güner’in müziklerini yaptığı Kukla ve Kuklacı Kabare gösterilerinde rol almıştır.

1978’de ilk kitabı Kazancı Yokuşu’nun yayımlanmasının ardından yönetmenliğini Temel Gürsu’nun yaptığı ”Kızını Dövmeyen Dizini Döver” ile ilk kez bir film çalışması yapan Şensoy, aynı yıl Mete İnselel ile Anyamanya Kumpanya Tiyatrosu’nu kurmuştur. Kendi eseri olan ”İdi Amin Avantadan Lavanta” oyununda rol almış ve yönetmenlik yapmıştır.

Onlarca ödül alan sanatçı aynı zamanda çok sayıda kitap kaleme almıştır.

Ferhan Şensoy kimdir? Ferhan Şensoy kaç yaşında, neden öldü? #1

FERHAN ŞENSOY EŞİ VE ÇOCUKARI

Televizyon dizileri ve sinema filmlerinde de yer alan Şensoy, 1988’de Derya Baykal ile evlenmiş ve 2004 yılında boşanmıştır. Müjgan Ferhan Şensoy ve Derya Şensoy adlı iki kızı vardır.

Ferhan Şensoy kimdir? Ferhan Şensoy kaç yaşında, neden öldü? #2

FERHAN ŞENSOY KAÇ YAŞINDAYDI?

Ferhan Şensoy, 70 yaşında hayata gözlerini yumdu.

FERHAN ŞENSOY ÖLÜM NEDENİ

Şensoy bir süredir İstanbul Tıp Fakültesi’nde tedavi görüyordu. Şensoy’un saat 02.30 sıralarında hayatını kaybettiği belirtildi.

Sinemanın duayen ismi Ferhan Şensoy’un vefatını aynı zamanda kurucusu olduğu Ortaoyuncular tiyatro grubu duyurdu.

Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Tiyatromuzun kurucusu, ustamız Ferhan Şensoy’u, dün gece, bir süredir tedavi gördüğü hastanede, yapılan tüm müdahalelere rağmen kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içerisindeyiz. Tüm sevenlerinin başı sağolsun…” ifadelerine yer verildi.

İstanbul Tıp Fakültesi, Ferhan Şensoy’un ciddi kalp damar hastalıkları ve solunum yetersizliği nedeniyle vefat ettiğini açıkladı.Ferhan Şensoy kimdir? Ferhan Şensoy kaç yaşında, neden öldü? #3

Ferhan Şensoy kimdir? Ferhan Şensoy kaç yaşında, neden öldü? #4

Bir cevap yazın