Google’ın kullanıcı verilerini Hong Kong hükümetiyle paylaştığı ortaya çıktıGoogle’ın, Hong Kong hükümetinin talepleri doğrultusunda bazı kullanıcılarının verilerini paylaştığı tespit edildi.


Google’ın kullanıcı verilerini Hong Kong hükümetiyle paylaştığı ortaya çıktı

Son yıllarda internet kullanımının artmasıyla birlikte dev şirketlerin, gizlilik konusunda nasıl bir yol haritası izledikleri merak konusu oldu.

Daha önce sık sık kullanıcı verilerini paylaştığı ortaya çıkan Facebook’a artık Google da katıldı.

Geçtiğimiz yıl, kullanıcı verilerinin ülkeler tarafından istenmesi gibi taleplere karşılık vermeyi bırakacağını söyleyen Google’ın, Hong Kong hükümetiyle bazı kullanıcı verilerini paylaştığı ortaya çıktı.

Google’dan yapılan açıklamada, Hong Kong hükümetinin veri taleplerine “yaşama yönelik güvenilir bir tehdit” içerdiği için karşılık verildiğini, ancak tüm taleplerin diplomatik prosedürlerle sunulması gerektiğini söyledi.

google

Hong Kong Free Press’in (HKFP) yayınladığı habere göre Google, 2020 yılında Hong Kong hükümetine bazı kullanıcı verilerini aktardı. Şirket, Hong Kong hükümetinden aldığı 43 talepten 3’üne yanıt olarak veriler gönderdi.

Google’ın HKFP’ye sunduğu bildiriye göre, hükümetin taleplerinden ikisi insan kaçakçılığı soruşturması, diğeri ise birinin hayatına yönelik bir acil durum ifşasıydı.

GOOGLE’A GÖRE VERİLER, İÇERİK BİLGİLERİ İÇERMİYOR

Google, sunulan verilerin hiçbirinin kullanıcıların içerik bilgilerini içermediğini ve verilerin şirketin küresel politikasına göre işlendiğini belirtti.

HKFP’nin mayıs ayında yayınladığı başka bir habere göre, güvenlik yasasından önce teknoloji şirketleri, Hong Kong hükümetinin yüzlerce veri talebini karşılıksız bırakmadı.

Apple, Facebook ve Microsoft gibi diğer ABD teknoloji firmaları, yeni yasayı gözden geçirdikten sonra Hong Kong hükümetinden gelen kullanıcı verilerine yönelik talepleri karşılamayı sonlandırdı.

Bir cevap yazın