Huawei, yeniden telefon pazarının lideri olmak istiyorABD yaptırımları sonrasında cep telefonu bölümü ağır yara alan Huawei, önümüzdeki yıllarda yeniden zirveye oynamayı planlıyor.


Huawei, yeniden telefon pazarının lideri olmak istiyor

Donald Trump yönetiminin koyduğu ambargolar yüzünden oldukça zor durumda kalan ve Google lisansı iptal edilen Huawei, kan kaybetmeye devam ediyor.

Akıllı telefon satışlarında ilk beşin dışında kalan ve kendi vatanı Çin’de liderliğini kaybeden Huawei, 2021’in ilk yarısında gelirlerinin yüzde 30’unu kaybetti.

Tüm zorluklara rağmen akıllı telefon pazarından çekilmeyeceğini vurgulayan Huawei başkan yardımcısı Hu Houkun, önümüzdeki birkaç yıl içinde yeniden akıllı telefon pazarının lideri olacaklarını söylüyor.

ABD YAPTIRIMLARI, MARKAYI ZORLUYOR

Huawei Tüketici Genel Müdürü Yu Chengdong ise, ABD yaptırımlarının 5G özellikli Huawei akıllı telefonların piyasaya sürülmesini kısıtladığını ve 5G çiplerinin yalnızca 4G olarak kullanılabilecek hale geldiğini belirtti.

Kısa süre önce duyurulan Huawei P50 serisi de 5G’yi desteklemiyor ve yalnızca 4G bağlantısı sunuyordu.

Huawei, yeniden telefon pazarının lideri olmak istiyor #1

Uzun süredir güvenlik endişeleri nedeniyle kara listede olan ve ABD’li şirketlerle iş yapamayan Huawei, ABD baskılarından kurtulmak için yazılım konusuna da daha fazla yatırım yapacak.

Yazılım konusunda Avrupa ve Asya-Pasifik pazarlarına liderlik etmeyi amaçlayan Çinli şirket, açık kaynak kodlu yazılımlara yönelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir