İkinci elde 1 milyonluk araçlara ilgi varİkinci el araç satıcıları, 300 bin TL altında ve 1 milyon TL üzerindeki araçlara ilgi olduğunu söylüyor. İşte ikinci el pazarında son durum.


İkinci elde 1 milyonluk araçlara ilgi var

9 günlük Kurban Bayramı tatili öncesi oldukça hareketli olan ikinci el otomobil piyasası, bayram sonrası sessizliğe bürünmüştü. Ancak son günlerde, pazarda az da olsa hareketlilik başladı.

İşlerinin bir nebze açıldığını söyleyen Oto Galerici Rıfat Bilgili, “Şu anda bayram öncesi tatlı bir hareketlilik oldu. Hareketlilik bayram sonrası biraz yavaşladı ama eski süreçlere göre hızlanmalar hareketlenmeler var. Çünkü yasaklar kalktı.

“FİYAT ARTIŞI BEKLEMİYORUZ”

İnsanlar şimdi artık dışarı gitmek istiyor gezmek istiyor. Bu durumda araba talepleri de yükseldi. Araba talepleri yükselince piyasada hareketlilik olmaya başladı. Fiyat artışı olmadı olmasını da beklemiyoruz zaten biz.

Süreç şu an için iyi. Üzücü bir takım olaylardan ötürü tabi insanlar biraz daha muallakta. Malum orman yangınları mesela. İnsanları üzüyor ama akabinde de yine hareketlilik devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

ikinci el oto

İnsanların tercih ettikleri fiyat aralıkları konusunda da açıklamalar yapan Bilgili, “50 bin TL’nin altında araç zaten yok. Bunu hiç tartışmaya gerek yok. 50 bin TL atındaki araba parça niyetinde artık. 50 bin TL ile 200 bin TL arasındaki araba çok hızlı koşuyor. 200 binen 300 bine kadar olan araba da 100 bin TL kredi desteğiyle çok iyi koşuyor. Ama 300 bin TL’nin üzerindeki arabalar haliyle biraz daha yavaş.

“1 MİLYON TL ÜZERİ ARABALAR SATIYOR”

1 milyon TL’nin üzerindeki arabalar satıyor. Bir de 300 bin TL’nin altındaki arabalar satıyor. 300 bin TL ile 1 milyon TL’ye kadar olan arabalar biraz daha yavaş.

1 milyon TL’nin üzerindeki arabalar satıyor, çünkü Türkiye’de para yok diyoruz ama 1 milyon TL’nin üstüne talep gösteren insanlara para var. Yani 1 milyona, 1 milyon 200 bin 300 bin TL fiyatlara sıfır araba alabiliyorlar insanlarımız.

Birde 50 bin TL ile 300 bin TL arasında hareketlilik var. Biz süreç olarak şu an memnunuz artık insanlarda bir tutarsızlık var. ‘Memnun değiliz’, ‘şöyleyiz böyleyiz’ diye o tutarsızlık biraz da blöf yani. İnsanların memnuniyetsizliği.” diye konuştu.

otomotiv

Bafra’da ikinci el alım satımı yapan Erol Uyar ise, “80-100 bin aralığında araçlar daha çok talep görüyor. 100 bin ile 150 bin TL arasında yine bir durgunluk var gibi. İnsanlar ‘ne olacak’ diye bir bekliyor. 80 -100 bin TL arasında bir hareketlilik var ama onun üzerine çıktığında yine daha bir durgun gibi.

“50 - 60 BİNE ARAÇ BULMAK ZOR”

Daha uyguna bulayım daha fazla kazanayım istiyorlar ama beklediği her gün aradaki mesafe açılıyor. Artık 50 – 60 bin TL’ye araç bulmak zor. 80-100 bin TL’deki araçlar orta sınıf diyelim artık yan bulup da alabileceği. 30-40 bin TL’ye artık en düşük bile bulması zor.” şeklinde konuştu.

İkinci elde 1 milyonluk araçlara ilgi var #3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir