Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı nerede, hangi ilde?Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve HES’in açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Peki Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı nerede, hangi ilde?


Türkiye'nin dev yatırımı: Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı nerede, hangi ilde?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin (HES) açılış törenine katıldı.

Burada açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Bu eser yeminlik Türkiye düşmanlarına da kendi ülkesine husumetleri ile maruf içimizdeki mankurtlara da verilmiş en güzel cevaptır. Barış, kardeşlik, huzur ve güç sembolü olan Ilısu Projesi, Dicle üzerinde gerdanlık gibi dizdiğimiz baraj ve hidroelektrik santrallerimizin en büyüğüdür.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve HES açılışı, dualarla gerçekleştirildi.

Açılışın ardından GAP’ın vizyon projesi olduğu belirtilen Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı’nın nerede, hangi ilde olduğu merak konusu oldu. Peki Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı nerede, hangi ilde? İşte detaylar…

ILISU PROF. DR. VEYSEL EROĞLU BARAJI NEREDE, HANGİ İLDE?

Bölgenin kalkınması, vatandaşın refah seviyesinin yükseltilmesi, işsizliğin azaltılması için hazırlanan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan “Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve HES”, Mardin ve Şırnak sınırları içerisinde Dicle Nehri üzerinde Mardin’in Dargeçit ilçesinin 15 kilometre doğusunda yer alıyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde uzun vadeli bölgesel kalkınma planının temel unsuru olarak, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen GAP’ın Dicle Nehri üzerindeki en önemli kilit projelerinden ve en büyük hidroelektrik yatırımı olan baraj, Türkiye’nin 100 yıllık vizyonu içinde yer alıyor.

Türkiye nin dev yatırımı: Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı nerede, hangi ilde? #1

ÖZELLİKLERİ

Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipinde dolgu hacmi, kret uzunluğu ve beton yüzeyi bakımından dünyada birinci olan baraj, gövde hacmi bakımdan ülkede Atatürk Barajı’ndan sonra ikinci, göl hacmi bakımından Atatürk ve Keban Barajlarından sonra üçüncü, ürettiği enerji bakımından Atatürk, Karakaya ve Keban Barajlarından sonra dördüncü ve Dicle Nehri üzerindeki en büyük baraj ve HES olma özelliği taşıyor.

19 Temmuz 2019’da tamamlanan baraj, su tutmaya başladı. İlk türbinin devreye alınması ve ilk enerji üretimi, 19 Mayıs 2020’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans yoluyla katıldığı törenle gerçekleştirildi. Diğer üniteler de 2020 yılının sonuna kadar devreye alındı ve işletilmeye başlanıldı.

Barajda, şimdiye kadar 3,7 milyar kilovatsaat enerji üretilerek ekonomiye 2,6 milyar lira katkı sunuldu. Ülkenin refahı ve sürdürülebilir kalkınmanın temini açısından önemli olan GAP kapsamında yapılan baraj, başta Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak olmak üzere ülkenin kalkınmasına katkı sağladı.

Bir cevap yazın