İngiltere’de polis ile göstericiler arasında kavga çıktıGuy Fawkes’un yakalanışının kutlandığı ‘Şenlik Ateşi Gecesi’nde polis ile insanlar arasında kavga çıktı. Yaşanan olaylarda 12 kişi gözaltına alınırken 8 memur da yaralandı.


İngiltere'de polis ile göstericiler arasında kavga çıktı

İngiltere’nin başkenti Londra’da polis ile göstericiler arasında kavga çıktı.

İngiliz Parlamentosunu 5 Kasım 1605’te havaya uçurmayı planlayan ancak başarısız olan İngiliz asker Guy Fawkes’un yakalanışının kutlandığı ‘Şenlik Ateşi Gecesi’nde olaylar çıktı.

İngiltere de polis ile göstericiler arasında kavga çıktı #1

PROTESTOCULAR VE POLİS ARASINDA ÇATIŞMA ÇIKTI

Guy Fawkes tarzı maskeler takan protestocular, Trafalgar Meydanı’nda toplandı. Burada Başbakan Boris Johnson’ın kuklasını yakan protestocular, daha sonra Parlamento Meydanı’na gitti.

Meydanda havai fişek atan protestoculara polis müdahalede bulundu. Uyarılara rağmen dağılmayan ve havai fişek atmayı sürdüren protestocular ve polis arasındaki çatışma bir süre devam etti.

İngiltere’de polis ile göstericiler arasında kavga çıktı VİDEO

12 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI VE 8 MEMUR DA YARALANDI

Protestocuların polise şişe attığı görüldü.Londra polisinden Twitter üzerinden yapılan açıklamada, “Londra’da bu geceki gösterilerde toplam 12 kişi gözaltına alındı. Gözaltılar çeşitli suçlar için yapıldı. 8 memurumuz yaralandı. Bu kabul edilemez.” ifadesi kullanıldı.

İngiltere de polis ile göstericiler arasında kavga çıktı #2

“BAZI KİŞİLER KARGAŞA ÇIKARMAK İÇİN GELDİ”

Londra Polis Şefi Yardımcısı Jane Connors, gösteri öncesi yaptığı açıklamada, insanların protesto hakları olduğuna işaret ederek, “ancak bazı grupların özellikle polis memurlarını hedef almak da dahil kasıtlı olarak şiddet ve kargaşa çıkarmak için Londra’ya seyahat etme niyetinde olduğunu” bildiklerini belirtmişti.

Connors, buna müsamaha gösterilmeyeceği ve planları bu potansiyel riski göz önünde bulundurularak yaptıklarını kaydetmişti.

İngiltere de polis ile göstericiler arasında kavga çıktı #3

Bir cevap yazın