İstihdam artışına sanayi etkisiKoronavinüs salgınında sanayi faaliyetleri azalınca istihdam düştü. Normalleşme ile birlikte sanayi hareketlenince de işe girişler arttı.


İstihdam artışına sanayi etkisi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de işsizlik haziranda yüzde 13,1’den yüzde 10,6’ya geriledi. Aynı dönemde işsiz sayısı 823 bin kişi azalırken, tarım dışı istihdam da 2,7 puan düşüşle yüzde 12,3’e indi.

Buna karşın, işgücüne katılım oranı 0,5 puan azalışla yüzde 50,2’ye gerilerken, istihdam oranı 0,9 puan artışla yüzde 44,9’a yükseldi.

SANAYİ VE İNŞAATTA HAREKETLİLİK ARTTI

Analistler, işsizlik verilerinin alt kalemleri incelendiğinde özellikle sanayi ve inşaat tarafının istihdama katkısının işsizlikteki gerilemede önemli rol oynadığını aktardı.

İstihdam artışına sanayi etkisi #1

“İŞSİZLİK ORANLARINDA BELİRGİN İYİLEŞMELER GÖZLENDİ”

AA Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi, haziranda işsizlik oranının belirgin şekilde gerilediğine dikkati çekerek, “Tarım dışı istihdam, Kasım 2019 ve Mayıs 2020 döneminde 2 milyon 168 bin ile rekor düzeyde gerilerken, o günden bugüne ise toplam 2 milyon 665 bin artış kaydedilerek bu kaybın tamamından fazlası geri kazanıldı.” ifadelerini kullandı.

Bürümcekçi, sektörel bazda sanayi sektörünün o dönemdeki 586 bin kayba karşılık 978 bin yeni istihdam gerçekleştirdiğini, inşaat sektörünün de 57 binlik sınırlı istihdam kaybını 384 bin artışla fazlasıyla yerine koyduğunu dile getirdi.

Bir cevap yazın