Joe Biden’dan Afganistan’dan çekilme süreci sonrası ilk açıklamaAfganistan’da ABD dönemi sona erdi. Tahliyelerin tamamlanmasının ardından kameraların karşısına çıkan ABD Başkanı Joe Biden, “Günümüz terörü, 20 yıl öncekinden farklı, dünya değişiyor” dedi.


Joe Biden'dan Afganistan'dan çekilme süreci sonrası ilk açıklama

20 yıllık işgalini tamamlayan ABD, Afganistan’dan çekildi.

Tahliyelerin tamamlanmasının ardından ilk kez konuşan ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan’da yaşanan son gelişmelere yönelik açıklamalarda bulundu.

“Bizim Afganistan’a girme sebebimiz Bin Ladin’di.” diyen Biden, sözlerini şöyle sürdürdü:

“AYRILMAK İSTEYENLER AYRILDI, YAKLAŞIK 100 ABD’Lİ KALDI”

“Yaklaşık 100 ABD’li Afganistan’da kaldı. Afganistan’dan ayrılmak istenenler ayrıldı. Afgan halkına askeri destek gerekirse verilecektir. Taliban’ın kamu sorumluluğu olmalı. Televizyon yayıncılığı güvenli şekilde yapılmalıdır.

“BEN GÖREVE GELDİĞİMDE TALİBAN ÇOK GÜÇLÜ BİR ASKERİ POZİSYONA SAHİPTİ”

Ben göreve geldiğim zaman Taliban çok güçlü bir askeri pozisyona sahipti. Ya son yönetimin attığı adımı sürdürüp attıracaktık ya da kalıp on yıllarca daha uğraşıp onlarca kişiyi savaşa sokacaktık. Ben bu savaşı sürdürmek istemedim. Ekiplerimiz 7/24 görev başındaydı, sürekli görüşme ve hareket halindeydiler. İlk etapta 5 bin 500 ABD’li tahliye ettik.

“TÜM AMERİKALILARA SESLENİYORUM, BANA KATILIN”

Sonrasında ayrılmak isteyenler olursa yardımcı olacağız, ayrılmanıza destek olacağız. Bütün Amerikalılara sesleniyorum. Bana katılın. Bize yardımcı olan herkes için dua edilim.

Joe Biden dan Afganistan dan çekilme süreci sonrası ilk açıklama #1

“KİMİLERİ DAHA UZUN SÜRE KALMALIYDIK DİYEBİLİR”

Kimileri daha uzun süre kalmalıydık diyebilir. Bakın her şey değişmişti. Ya önceki yönetimin anlaşmasını sürdürecektik ya da bunu kaldırıp atacaktık, savaş artacaktı. Belki de Afganistan’daki savaşın 30’uncu yılına girecektik..

“AFGANİSTAN’IN ARTIK BİR TERÖR YUVASI OLARAK KULLANILMASINI İSTEMİYORUZ”

Burada bir hedefimiz daha var. Afganistan’ın artık bir terör yuvası olarak kullanılmasını istemiyoruz. Biz Usame Bin Ladin’in saldırısına uğramıştık. Onların merkezi de Afganistan’dı. Biz Bin Ladin’e adaleti gösterdik..

Afganistan’da teröre karşı, diğer üklerde de teröre mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Ama bunu bu şekilde sürdürmemeliyiz. Biz kapasitemizi nasıl geliştirdiğimizi geçen hafta gösterdi. Personelimizden 13 kişiyi ve pek çok Afgan’ı öldürenlere kapasitemizi gösterdi.

“GÜNÜMÜZ TERÖRÜNE BAKTIĞIMIZ ZAMAN 20 YIL ÖNCEKİNDEN FARKLI”

Terörle mücadelemiz henüz bitmedi. Günümüz terörüne baktığımız zaman 20 yıl öncekinden farklı. Dünya değişiyor. Çin ile bir dizi rekabetler içindeyiz. Pek çok alanda Rusya ile zorluklar yaşıyoruz. Yeni zorluklara ayak uydurabilmek için 2021’in rekabet kurallarına göre hareket etmelisiniz.”

Joe Biden dan Afganistan dan çekilme süreci sonrası ilk açıklama #2

Bir cevap yazın