Kahramanmaraş’ın Abbas incirinde hasat dönemiKahramanmaraş’ın kendisine özgü tadı ve görüntüsü ile diğerlerinden ayrılan ünlü Abbas inciri hasat ediliyor.


Kahramanmaraş’ın Abbas incirinde hasat dönemi

Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesi Cüceli, Fatmalı, Kurtlar ve Kızıldamlar mahallelerinde yetiştirilen coğrafi tescilli ürün Abbas inciri; iriliği, aroması ve rengi ile ilgi görüyor ve kent ekonomisine büyük katkı sağlıyor.

Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün yaptığı başvurunun ardından Türk Patent ve Marka Kurumu’nca 2019 yılında coğrafi işaret olarak tescillenen Abbas inciri, bölgedeki bahçelerden toplanmaya başlandı.

“İNCİR ÜRETİCİSİNİ MUTLU ETTİ”

Abbas inciri marketlerde 30 liradan satışı sunuldu. İncir üreticilerinin mutlu olduğunu, kente yapılan Kılavuzlu Sulama Kanalı’nın üreticiler için büyük bir imkan olduğunu ifade eden AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, “İncir öteden beri burada yetişen bir ürün. Eskiden bizim mahalli tabirimiz ile sarı, ağa, kara veya bardak dediğimiz incir türlerimiz vardı. Şimdi insanlarımız Abbas dediğimiz incire yöneldiler. Bilhassa bu bölgemizde Abbas incirimizin üretimi yaygınlaşmıştır. Hem ilimizin incir ihtiyacımızı karşılıyoruz. Hem de 10-15 ile kentimizden incir gönderiliyor.

Kahramanmaraş’ın Abbas incirinde hasat dönemi VİDEO

Kahramanmaraş’ın Abbas incirinde hasat dönemi #1

SOFRALIK VE ANLIK TÜKETİLMESİ GEREKEN BİR İNCİR TÜRÜ

Bu incir, sofralık ve günlük anlık tüketilmesi gereken bir incir. Kılavuzlu Barajı sulamamızın da her yere ulaşmasıyla beraber incir dikim alanları daha çoğalmıştır ve yeni fidanlar dikilmiştir. Neresinden bakarsak bakalım incir üretiminin geleceği parlak ve insanlar bu üründen kazanıyorlar.” dedi.

Kahramanmaraş’ın Abbas incirinde hasat dönemi #2

“SOĞUK HAVA DEPOSU LAZIM”

Cüceli Mahalle Muhtarı ve aynı zamanda incir üreticisi Murat Kalkan, “İncire yoğun talep vardır ve devlet büyüklerimizden soğuk hava deposu veya soğuk zincir halkalı nakliye araçları talep ettik. Eğer bu çalışmalar yapılır incire daha çok değer verilirse ekonomik yönden ilimize daha çok katkı sağlayacaktır.” dedi.

Kahramanmaraş’ın Abbas incirinde hasat dönemi #3

Kahramanmaraş’ın Abbas incirinde hasat dönemi #4

Kahramanmaraş’ın Abbas incirinde hasat dönemi #5

Bir cevap yazın