Karabağ Zaferi’nin birinci yıl dönümüTürkiye’nin maddi manevi desteklerde bulunduğu ve 30 yıllık Ermenistan işgaline son veren Karabağ Zaferi’nin birinci yılına girildi.

Ermenistan tarafından 30 yıldır işgal altında bulunan Karabağ’ın kurtuluşunun birinci yıl dönümüne girildi.

44 günde gelen zaferde Türkiye, diplomaside dahil olmak üzere birçok uluslararası mecrada, Azerbaycan’a desteklerde bulundu.

Karabağ Zaferi nin birinci yıl dönümü #1

TÜRKİYE, AZERBAYCAN ORDUSUNA İHA VE SİHA’LAR YOLLADI

Ermenistan işgaline karşı yürütülen çalışmalarda Türkiye, Azerbaycan ordusunun haberleşme ve uydu sistemleri yenileyerek, envanterine ASELSAN ve ROKETSAN’dan alınan akıllı mühimmatları ekledi. Ayrıca İHA ve SİHA’lar ile de desteklerde bulunarak, bölgedeki Ermenistan ordusuna ait mühimmat depoları imha edildi.

Karabağ Zaferi nin birinci yıl dönümü #2

PAŞİNYAN YENİLGİYİ KABUL ETTİ

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Devlet Başkanı Nikol Paşinyan, sosyal medya hesabından yayınladığı mesajla yenilgiyi kabul ettiğini söyleyerek, anlaşma yoluna gitmek istediğini bildirdi.

Sürecin başından beri Azerbaycan’ın arkasında olan Türkiye’nin dışında Rusya’nın da müdahil olduğu devlet adamlarının görüşmelerinde, yenilgiyi kabul eden Paşinyan, işgal bölgelerinden çekilmeyi kabul etti.

Karabağ Zaferi nin birinci yıl dönümü #3

ANLAŞMA CANLI YAYINDA İMZALANDI

Yapılan anlaşmayı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev canlı yayında imzaladı.

30 yıllık işgale son veren tarihi anlaşma imzalanırken Aliyev’in oldukça keyifli olduğu kameralara yansıdı.

Aliyev ile Putin arasında Karabağ anlaşması VİDEO

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, MEHMETÇİK İLE BİRLİKTE AZERBAYCAN’A GİTTİ

Gelişmelerin ardından Azerbaycan, 10 Aralık 2020’de Azadlık Meydanı’nda askeri geçit töreni düzenledi.

Törene Mehmetçik ile birlikte katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan halkı tarafından sevgi seline maruz kaldı ve binlerce Azerbaycanlı ellerinde Azerbaycan ve Türk bayraklarıyla törenin yapılacağı alanı doldurdu.

Azerbaycan’da Dağlık Karabağ zaferi kutlaması VİDEO

Karabağ Zaferi nin birinci yıl dönümü #4

Karabağ Zaferi nin birinci yıl dönümü #5

Karabağ Zaferi nin birinci yıl dönümü #6

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar (ortada), Azerbaycan’ın Karabağ Zaferi’nin 1. yıldönümü dolayısıyla İpekyolu Kamu Diplomasisi Teşkilatı ve Azerbaycan Türk Evi iş birliğinde Four Seasons Hotel’de düzenlenen “Karabağ Azerbaycandır” konulu sanat etkinliği ve kutlama programına katıldı.

Karabağ Zaferi nin birinci yıl dönümü #7

“AZERBAYCAN’IN ZAFERİ, TÜRK DÜNYASININ ZAFERİDİR”

Etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’de Azerbaycan’da yaşanan süreci büyük muhabbet, özlem ve dualarla takip ettiklerini belirterek, “Azerbaycan’ın zaferi bizim, Türkiye’nin ve tüm Türk dünyasının zaferidir.” ifadelerini kullandı.

Karabağ Zaferi nin birinci yıl dönümü #8

“BİRLİĞİMİZE KARŞI OLANLARA KARŞI DİK DURMAK ZORUNDAYIZ”

Karabağ Zaferi’nden dolayı Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i ve zaferin 1. yıl dönümünü kutlayan Tatar, aynı soydan, aynı milletin evlatları olarak gönül ve kader birliği ile hareket edilmesi gerektiğini dile getirdi. Tatar, “Gelecekte birlikte, güçlü olabilmek için bu şekilde bir siyaset geliştirmek zorundayız. Birlik ve beraberliğin devamı için bize karşı olanlara karşı dik durmak zorundayız.” diye konuştu.

Bir cevap yazın