KARDEMİR, demir yolu tekerleği ihraç etmeye hazırlanıyorKARDEMİR’den yapılan açıklamada, demir yolu tekerleği üretiminin yurt içinde ihtiyacın karşılandığı ve ayrıca ihraç edeceği bildirildi.


KARDEMİR, demir yolu tekerleği ihraç etmeye hazırlanıyor

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları’ndan (KARDEMİR) bir açıklama yapılarak, Demiryolu Tekerleği Üretim Tesisine sahip şirketin, Avrupa Birliği (AB) bölgesindeki alıcılar ile 30 bin adet yük vagonu tekerleği ihracatı için anlaşma yaptığı bildirildi.

TÜRKİYE’NİN DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALDI

Yeni bir alanda ihracata işaret eden açıklamada, KARDEMİR’in 2021 yılında yerli yük vagonu tekerleği ihtiyacının tamamını karşılayarak Türkiye’nin bu alandaki dışa bağımlılığını sonlandırdığına vurgu yapıldı.

KARDEMİR, demir yolu tekerleği ihraç etmeye hazırlanıyor #1

KARDEMİR, YÜK VAGONU TEKERLEĞİ İHRACATI İLE DÖVİZ GİRDİSİ SAĞLIYOR

Yük vagonu tekerleği üretimiyle ayrıca KARDEMİR’in ihracatla döviz girdisine katkı sağladığı şöyle aktarıldı:

“Yıllık 200 bin demir yolu tekerleği üretim kapasitesine sahip fabrikamız, tamamladığı sertifikasyon süreçleriyle başta Avrupa pazarı olmak üzere demir yolu taşımacılığında kullanılabilecek yük vagonu tekerleklerini dünyaya ihraç edebilme yeterliliklerine sahip olmuştur. 2022 yılında AB bölgesine başlayacak olan ihracat sevkiyatlarımız sayesinde şirketimizin ve ülkemizin üretim gücünü Avrupa’ya tanıtırken bir yandan da ülke ekonomimize katma değer oluşturmaya devam edeceğiz. Sadece demir yolu tekerleğinde değil, sahip olduğumuz ve Türkiye’nin ilkleri arasında yer alan demir yolu rayı, ağır profil ve 5,5-56 milimetre kangal ile demir ve çelik alanında ithalatla mücadele etmeye devam ederken, ihracat ve pazarlama çalışmalarımızla da ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyoruz.”

Bir cevap yazın