Kırmızı ete yakın zamanda zam beklenmiyorKırmızı ete zam beklenmediğine ilişkin yapılan açıklamada, et fiyatının 75 lira olduğu söylenerek ucuz olduğu vurgusu yapıldı.


Kırmızı ete yakın zamanda zam beklenmiyor

Çok sayıda ürüne gelen zamların ete yansımaması, vatandaşlar adı olumlu bir gelişme olarak kaydedildi.

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, et fiyatlarına ilişkin açıklama yaptı.

Yardımcı, pandemi sürecinde yüzde100’e yakın ürün zamlarına rağmen kırmızı ete 2 yıldır zam yapılmamasına dikkat çekti.

“ET UCUZ”

Aile işletmeciliğinin desteklenmesi gerektiğini bildiren Yardımcı, “Bir an önce tedbir almamız gerekir. Ülkemizde her şeye zam gelir bir şey olmaz. Ete küçük bir zam gelir dünya ayağa kalkar. Sektörü, ekonomiyi et belirlemiyor. 1 kilo tatlı 150 lira oldu. Etin kilosu 75 lira ucuz, ben kendi açımdan söylüyorum.” ifadelerine yer verdi.

Kırmızı ete yakın zamanda zam beklenmiyor #1

“BİZ 2 YILDIR FIRSATÇILIK YAPMADIK”

Üreticinin hayvanları beslemede kullandığı yemin zamlanmasından yakınan Yardımcı, “Çoğu üretici bu durumdan zarar ediyor. Biz 2 yıldır fırsatçılık yapmadık ete zam olmadı. Et yine ucuz, 4-5 lira arasında bir zam geldi ama bu büyük bir maliyet değil. 70-80 lira arasında etin fiyatı değişiyor. Pirzola, bonfile, antrikotu görüyorlar. Vatandaşın tüketeceği kuşbaşı ile kıyma. Onlara da gelen 4-5 liralık zam anormal bir durum değil. Yine et ucuz.” diye konuştu.

Kırmızı ete yakın zamanda zam beklenmiyor VİDEO


“YEM FİYATLARI YÜKSEK”

Yem fiyatlarının yüksek olmasının üreticiyi zorladığını dile getiren Yardımcı, “Bizim önce ele almamız gerek şey süttür, bugün üreticinin sütünün fiyatı sudan ucuz. Üreticinin sütü para etmezse, inek ve dana olmaz. Dana olmazsa et olmaz.” dedi.

Kırmızı ete yakın zamanda zam beklenmiyor #2

“BIÇAK KEMİĞE DAYANDIĞI İÇİN 4-5 LİRA ZAM YAPILDI”

Türkiye’de yokluk olmadığını ama fiyatların da artmasının kaçınılmaz olduğunu ifade eden Osman Yardımcı, şöyle konuştu:

“Kasapların bugüne kadar hiç sesi çıkmadı. Pandemide bile zam yapmadık. Maliyette artış var. Pandemide iş yaptık ama 250 kilo et satıyorduk 100’e düştük. Tüm masraflarımız 100 kilonun üzerine geldi. Biz kar etmedik ama fırsatçılık da yapmadık. Bıçak kemiğe dayandığı için 4-5 lira zam yaptık.”

Kırmızı ete yakın zamanda zam beklenmiyor #3

“ÜLKEMİZİN ET SIKINTISI YOK”

Yardımcı, yakın bir zamanda kırmızı ete zammın öngörülmediğini belirterek, bu yılın zamsız kapanacağının altını çizdi.

Şu an üreticinin sattığı malın yerine yenisini koymakta zorlandığına değinen Osman Yardımcı, “Üreticinin şu an aldığı hayvan, et fiyatından pahalı duruma geldi. Süt para etmediği zaman inekler kesime gitti. İnekler kesilince dana gelmedi. Dana olmayınca bu sektör daralmaya gitti. Et kıtlığımı var, hayır yok. Girdiler yüksek olduğu için fiyat yükselecek. Türkiye’nin et sıkıntısı yok.” diye konuştu.

“DÜŞÜŞ VAR”

Et tüketiminde ciddi bir düşüş olduğunu kaydeden Yardımcı, “Pandemide de et satışlarımız oldu ama oranlarsak en az yüzde 30-40 düşüş var.” dedi.

Yardımcı, ette KDV’nin kaldırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kırmızı ete yakın zamanda zam beklenmiyor #4

Bir cevap yazın