Koronavirüs aşıları regl düzensizliği yapar mı?Türkiye’de aşılama devam ederken diğer taraftan aşı yan etkilerine dair soru işaretleri devam ediyor. Koronavirüs ve adet döngüsü de araştırılanlar arasında yerini koruyor.


Koronavirüs aşıları regl düzensizliği yapar mı?

Aşılama çalışmaları devam ederken yan etkiler konusundan araştırmalar ve tartışmalar da devam ediyor.

Kadınların aklındaki en merak edilen soru ise regl düzensizlikleri.

Dünyanın farklı bölgelerinden kadınlar, aşı olduktan sonra adet döneminin erken gelmesi veya daha ağır geçmesi gibi bir yan etkiden söz etmeye başladı.

Aşı olduktan sonra normal döngülerinde değişiklik yaşayan kadınlar, “koronavirüs aşıları regl düzensizliği yapar mı” merak ediyor.

Peki Sinovac ve BionTech aşıları adet dönemini geciktirir mi? İşte koronavirüs aşıları ve regl durumuna dair merak edilenler…

KORONAVİRÜS AŞISI REGL DÜZENSİZLİĞİ YAPAR MI?

Regl dönemi her kadın için parmak izi kadar eşsizdir. Hormonal denge ve dış etkenlerden kaynaklı birçok sebep nedeniyle erken görme veya gecikmeye rastlanabilir.

Adet döngüleri beyinden ve yumurtalıklardan salınan hormonlarla kontrol edilir. Ayrıca stres anındaki kortizon salınımı da adet döngüsünü etkiler.

Pandemi, hepimiz için eşi görülmemiş bir stres ve endişe oluşturdu, bu nedenle birçok kadının düzenli adet döngülerindee bir miktar bozulma görmesi doğaldır.

Koronavirüs aşılarının da hem bağışıklık sistemini harekete geçirdiği aynı zamanda bir stres kaynağı oluşturduğu söylebilir. Bu nedenle geçici olarak düzensizlikler de yaşanabilir.

Araştırmalara göre, aşıların oluşturduğu adet düzensizlikleri genellikle bir veya iki ay içinde düzelir ve doğurganlık, adet döngüleri veya sonraki gebelikler üzerinde uzun vadeli bir etkisi yoktur.

2 haftadan fazla gecikirse bir jinekoloğa görünüp gebelik testi yaptırılmasında fayda vardır.

Koronavirüs aşıları regl düzensizliği yapar mı? #1

ADET DÖNEMİNDE AŞI OLUNUR MU?

Adetli iken bütün aşılar yaptırılabilir. Bu aşılara tetanoz, hepatit, menenjit, HPV ve korona aşısı da dahildir.

REGLİ İKEN KORONA TESTİ YAPTIRILIR MI?

Korona testi ağız ve burun içinden alınan basit bir sürüntü testidir. Adetliyken yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Koronavirüs aşıları regl düzensizliği yapar mı? #2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir