Lübnan Merkez Bankası’ndan akaryakıta yönelik kararLübnan’da bugün itibarıyla akaryakıta sağlanan sübvansiyonun kaldırılacağını açıklandı. Artık akaryakıta sağlanacak döviz kredileri karaborsa üzerinden hesaplanacak.


Lübnan Merkez Bankası’ndan akaryakıta yönelik karar

Lübnan’da yaşanan ekonomik kriz ve para biriminin sürekli değer kaybetmesi sorunu büyüdükçe yeni kararlar alarak, olumsuz gidişatın önüne geçilmeye çalışılıyor.

Bu kez de akaryakıt istasyonlarının önündeki kuyrukları ve akaryakıt kaçakçılığını önlemek için yeni tedbir alındı.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, 12 Ağustos 2021 itibariyle akaryakıta sağlanacak döviz kredilerinin resmi kur yerine piyasadaki serbest kur (karaborsa) üzerinden hesaplanacağı belirtildi.

FİYATLARI ENERJİ BAKANLIĞI BELİRLEYECEK

Açıklamada, piyasaya sürülecek akaryakıtın fiyatlarını belirlemenin ise Enerji Bakanlığında olacağına işaret edildi.

Ekonomik krizin baş gösterdiği 17 Ekim 2019’dan sonra doların karaborsada yükselmesine bağlı olarak akaryakıtı yüzde 85 sübvanse eden Merkez Bankası, 28 Haziran’da akaryakıt ürünlerinin ithalatı için artık bir ABD dolarını 3 bin 900 Lübnan lirasından firmalara sağlayacağını duyurmuştu.

Bunun üzerine Lübnan Enerji Bakanlığı, 29 Haziran’da benzine yüzde 35, motorine ise yüzde 38 zam yapmıştı. Böylece 95 oktan 20 litrelik benzin 61 bin 100 liraya, 20 litrelik motorin ise 46 bin 100 liraya yükselmişti.

Lübnan Merkez Bankası’ndan akaryakıta yönelik karar #1

AKARYAKIT İSTASYONLARININ ÖNÜNDE UZUN KUYRUKLAR VARDI

Lübnan’daki araç sahipleri, benzin arzının piyasada kesileceği veya fiyatlarının aşırı yükseleceği endişesiyle 10 Ağustos itibariyle akın ettiği akaryakıt istasyonlarının önünde uzun kuyruklar oluşturuyordu.

Merkez Bankası’nın akaryakıta sağladığı sübvansiyonu tümüyle kaldırmasının ardından Lübnan’da 20 litrelik benzinin 336 bin liraya, 20 litrelik motorinin ise 278 bin liraya çıkacağı söyleniyor.

LÜBNAN’DAKİ EKONOMİK KRİZ

Farklı din ve mezheplere dayalı siyasi bölünmeler açısından oldukça kırılgan bir yapıya sahip Lübnan ekonomisi, 1975-1990 yıllarındaki iç savaştan bu yana en büyük krizi yaşıyor.

Yerel para birimi Lübnan lirası, Merkez Bankası kuru sabit tutsa da bankalarda ve karaborsada büyük değer kaybıyla farklı fiyatlardan işlem görüyor.

HÜKÜMET KURULMAMASI SORUN

Mezhepsel siyasi grupların, istifa eden Hassan Diyab hükümetinin yerine bir yılı aşkın süredir yenisini kurma konusunda anlaşamadığı için kriz her geçen gün farklı sektörleri vurmaya devam ediyor.

İlaç, akaryakıt ve gıda başta olmak üzere temel ihtiyaç ürünlerini bir yılı aşkın süredir sübvanse eden Merkez Bankasının rezervleri de günden güne eriyordu.

Lübnan Merkez Bankası’ndan akaryakıta yönelik karar #2

LÜBNAN-SURİYE SINIRINDAKİ AKARYAKIT KAÇAKÇILIĞINI BİTİRMEK AMAÇLANDI

Lübnan Enerji Bakanı Rimun Gacar, nisan ayında fiyat farkı nedeniyle benzinin Lübnan’dan yasa dışı yollarla Suriye’ye götürüldüğünü duyurmuştu. Ekonomi uzmanları ise Lübnan Merkez Bankası sübvansiyonu sürdüğü sürece Lübnan-Suriye sınırındaki akaryakıt kaçakçılığının durmayacağına dikkati çekiyordu.

Bir cevap yazın