Mustafa Varank’tan ‘yaptığınız tek şey savaş teknolojisi’ diyen Garo Paylan’a yanıt“Yaptığınız tek şey savaş teknolojisi” diyen HDP’li Garo Paylan’a Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan sert yanıt: Biz gençlerin eline kalaşnikof verilmesin, teleskop verilsin istiyoruz..


Mustafa Varank'tan 'yaptığınız tek şey savaş teknolojisi' diyen Garo Paylan'a yanıt

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda süren Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2022 yılı bütçe görüşmelerinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank sunum yaptı.

Sunumun ardından konuşan HDP Milletvekili Garo Paylan, Bakan Varank’a “Yaptığınız tek şey savaş teknolojisi. Teknoloji yok” diyerek TEKNOFEST’i eleştirdi:

PAYLAN: YAPTIĞINIZ TEK ŞEY SAVAŞ TEKNOLOJİSİ

“Ben Yeşilköy’de oturuyorum. Yeşilköy’de TEKNOFEST’i yaptınız, vallahi çocuklar canından bezdi, yaşlılar uyuyamadı, sürekli savaş uçakları uçtu. Yaptığınız tek şey savaş teknolojisi. Drone’lar yaptık, savaş uçağı yaptık,  tank yaptık, top yaptık. TEKNOFEST bir savaş festivaliydi, teknoloji yok. “

Mustafa Varank’tan ‘yaptığınız tek şey savaş teknolojisi’ diyen Garo Paylan’a yanıt VİDEO

VARANK, MUHALEFETİN YALANLARINA YANIT VERDİ

Paylan’ın sözlerine yanıt veren Varank, muhalefetin tüm yalanlarına bir bir yanıt verdi:

“KEŞKE 15 DAKİKASINI AYIRIP UĞRASAYDI DA, GENÇLERİN PROJELERİNİ GÖRSEYDİ”

“TEKNOFEST’e savaş festivali dedi, Yeşilköy’de oturduğunu söyledi. Keşke 15 dakikasını ayırıp da festivale katılsaydı. Oradaki gençlerin projelerine, orada yapılan işlere şahitlik etseydiniz. Siz festivalin son 4 gününde yapılan uçak gösterilerinden dolayı, savaş festivali diyorsunuz. Bu gerçekten kabul edilebilir bir şey değil.

“GENÇLERİ GELECEĞİN TEKNOLOJİLERİNE HAZIRLAMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Sadece bir hikaye anlatmak istiyorum. TEKNOFEST’te Kütahya’dan Enes isminde bir genç, benim elimi tuttu ve dedi ki ‘Sayın Bakanım gelin lütfen benim standımı ziyaret edin’.Gittim ve bana dedi ki o gencimiz, ‘Sayın Bakanım Türkiye’nin 15 sene sonra uzay istasyonunda kullanacağı oksijen üreten biyoteknolojik temelli sistemin prototipine bakıyorsunuz. Benim adımı unutmayın, 15 sene sonra bunu başardığımda beni tebrik edeceksiniz’ dedi. İşte biz aslında gençlerin içerisindeki o ateşi yakmaya çalışıyoruz.

“BİZ GENÇLERİN ELİNE KALAŞNİKOF VERİLMESİN, TELESKOP VERİLSİN İSTİYORUZ”

Gençleri geleceğin teknolojilerine hazırlamaya çalışıyoruz. Ve bu açıdan da gerçekten başarılı işlere imza attığımıza inanıyoruz. Tıpkı Zerzevan Kalesi’nde Diyarbakırlı gençlerle beraber gökyüzüne baktığımız gibi. Biz o gençlerin eline kalaşnikoflar verilmesin, teleskoplar verilsin bilim yapalım istiyoruz.

Mustafa Varank tan  yaptığınız tek şey savaş teknolojisi  diyen Garo Paylan a yanıt #1

“DÜNYANIN HİÇ BİR YERİNDE KAMU ÜNİVERSİTELERİNDE BÖYLE BİR SİSTEM YOK”

Sayın Paylan, Boğaziçi Üniversitesi’nin fotoğrafını gösteriyor. Ben çok açık konuşacağım, ben ODTÜ mezunuyum. Yurt dışında üniversitelerde eğitim gördüm, yurt dışında çalıştım ve şunu söyleyebilirim. Dünyanın hiç bir yerinde kamu üniversitelerinde, getireceksiniz ortaya bir tane kutu koyacaksınız, hocalar oy kullanacak, sonra da rektör seçilecek. Böyle bir sistemin olduğu bana bir tane üniversite örneği verin, ben sizden özür dileyeceğim. Dünyada böyle bir şey yok.

“BOĞAZİÇİ BİR DEVLET ÜNİVERSİTESİ, DOLAYISIYLA CUMHURBAŞKANIMIZIN ATADIĞI REKTÖRE KİMSE İRİTAZ EDEMEZ”

Boğaziçi Üniversitesi, bir devlet üniversitesidir. Bütçesi nereden çıkıyor, bu Meclis’ten çıkıyor. Kimin parası gidiyor, benim de verdiğim vergiler, o üniversitede kullanılıyor. Öğrenciler para, harç veriyor mu? Vermiyor, çünkü biz kaldırdık. Dolayısıyla devletin üniversitesinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın anayasal ve kanuni yetkisiyle atadığı bir rektöre kimse itiraz edemez. Buradaki kavga başka bir kavga.

Mustafa Varank tan  yaptığınız tek şey savaş teknolojisi  diyen Garo Paylan a yanıt #2

“AŞI ÇALIŞMALARINDA FAZ-1’DE GÖNÜLLÜ OLDUM”

Bakınız Türkiye’de sadece inaktif aşı çalışması yok, oldukça yeni bir teknoloji olan vlp temelli bir aşı çalışması var. Ben de bu aşı çalışmasında Faz-1’de gönüllü oldum. Ne demek bu, deney hayvanları çalışmasından sonra ben bu aşıda gönüllü oldum.

“RİSKLİ Mİ RİSKLİ AMA BİZ YAPTIĞIMIZ İŞLERDE CANIMIZI ORTAYA KOYAMAYI BİLİRİZ”

Neden: Bilim insanlarımızı desteklemek için, bilime katkı sağlamak için. Bu riskli mi? Riskli. Ama biz yaptığımız işlerde canımızı ortaya koymasını biliyoruz. “

Mustafa Varank tan  yaptığınız tek şey savaş teknolojisi  diyen Garo Paylan a yanıt #3
Bir cevap yazın