Rize-Artvin Havalimanı’nın uçuş kulesi ortaya çıkmaya başladıRize ve Artvin’de yoğun yetişen ve ekonomilerine yön veren çayın bardağı figürü, İstanbul’daki lale sembolü gibi havalimanının uçuş kulesine ilham olmuştu. İnşaatının süratle devam ettiği belirtildi.


Rize-Artvin Havalimanı’nın uçuş kulesi ortaya çıkmaya başladı

Havalimanı yatırımları ülkenin gelişmesiyle birlikte ulaşımın rahatlaması nedeni ile turizm ve yatırımlarının artması anlamını taşıyor.

Bu amaç doğrultusunda başlanan bir proje olan Rize-Artvin Havalimanı inşaatının dolgu çalışmalarının yüzde 96’sı, altyapı çalışmalarının ise yüzde 92’si tamamlandı.

HAVALİMANI DENİZ DOLGUSU ÜZERİNE YAPILDI

Doğu Karadeniz bölgesi için büyük önem taşıyan ve Ordu-Giresun Havalimanı’ndan sonra deniz dolgusuna yapılan 2. havalimanı olma özelliği taşıyan Rize-Artvin Havalimanı projesinde, çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Rize-Artvin Havalimanı’nın uçuş kulesi ortaya çıkmaya başladı VİDEO

ALANDAKİ BİNALAR ORTAYA ÇIKIYOR

100 milyon tonluk dolgunun gerçekleşeceği projede 96 milyon tonluk dolgu tamamlanırken, pist, terminal binaları ve çay bardağı şeklinde olacak olan kule de şekillenmeye başladı.

Rize-Artvin Havalimanı’nın uçuş kulesi ortaya çıkmaya başladı #1

RİZE-ARTVİN HAVALİMANI’NDAKİ DOLGU ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

3 bin metre uzunluğu ve 45 metre genişliğe sahip olacak olan Rize-Artvin Havalimanı’nda 400 kamyon her gün dolgu malzemesi taşırken, aynı zamanda 2 adet alt kısmı dolguya göre açılabilen ve bu sayede nokta atışlar ile dolguyu gerçekleştiren 2 adet de gemi 24 saat aralıksız çalışıyor.

Rize-Artvin Havalimanı’nın uçuş kulesi ortaya çıkmaya başladı #2

DOLGUNUN YÜZDE 96’SI TAMAMLANDI

Yapılacak olan 100 milyon tonluk dolgunun 96 milyon ile yüzde 96’sının tamamlandığını dile getiren AK Parti Milletvekili Muhammed Avcı, “Havalimanı, Rize’nin en önemli hayal projelerinden bir tanesiydi. Allah’a şükürler olsun artık sona yaklaşmış bulunuyoruz. Bugün itibariyle aldığımız veriler kapsamında şunu ifade edebiliriz yaklaşık 100 milyon tonluk bir dolgu inşaatından bahsediyoruz. Şu anda 96 milyon tonu gerçekleşmiş durumda. Bu da dolgunun yüzde 96’sının bitmiş olduğunu bize gösteriyor. Bütün altyapı inşaatını ele aldığımız zamanda yüzde 92 seviyesindeyiz. Bunun içerisinde apronun betonlanması, aynı şekilde pistin asfaltlanması gibi süreçlerde dahil olmak üzere tüm altyapı inşaatının yüzde 92’sini geride bırakmış bulunmaktayız.

Rize-Artvin Havalimanı’nın uçuş kulesi ortaya çıkmaya başladı #3

29 EKİM’DEN ÖNCE ALTYAPI İNŞAATI BİTECEK

İnşallah 29 Ekim’den önce altyapı inşaatını tamamlamış bulunacağız. Diğer taraftan bir kavşak bağlantısı yapıyoruz. O da bizim için son derece önemli. Karayollarımız orada bir çalışma yürütüyor. Kavşak bağlantısını da inşallah en kısa zamanda tamamlayacağız. Yarıdan fazlası artık tamamlanmış durumda.” dedi.

Rize-Artvin Havalimanı’nın uçuş kulesi ortaya çıkmaya başladı #4

“YIL SONUNDA HAVALİMANI FAALİYET GEÇECEK”

Terminal binası çalışmalarının da aralıksız devam ettiğini kaydeden Avcı havalimanının yıl sonunda faaliyete geçirileceğinin altını çizdi. Avcı, “Terminal binası içinde çalışmalar hızı bir şekilde devam ediyor. Yüzde 37 seviyesindeyiz ama çok hızlı bir şekilde inşaatı tamamlayacağız. 29 Ekim’den önce pisti ve altyapıyı tamamlamış olacağız. Yıl sonuna doğru da havalimanı bütün haliyle faaliyete geçmeye hazır olmuş olacak. Bu vesileyle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, hemşehrilerimiz adına teşekkür ediyorum.

Rize-Artvin Havalimanı’nın uçuş kulesi ortaya çıkmaya başladı #5

“BU PROJELER RİZE İÇİN HAYALDİ”

Hakikaten bundan 15-20 yıl önce bu meseleleri konuştuğumuzda Rizeliler için hayal niteliğinde projelerdi bunlar. Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde bu projelerin tamamını hayata geçirdik. İnşallah yıl sonu itibarıyla vatandaşlarımız Rize-Artvin Havalimanı’nı kullanmaya başlayacaklar.” ifadelerini kullandı.

Rize-Artvin Havalimanı’nın uçuş kulesi ortaya çıkmaya başladı #6

“GELENLER RİZE’NİN SICAKLIĞINI GİRİŞTE HİSSETSİN İSTEDİK”

Havalimanında yer alacak yapıların özel olarak tamamlandığını, Rize’nin motiflerinin havalimanının içerisinde yer alması için çaba sarf ettiklerini dile getiren Avcı, “Özel olarak tasarladık. İşin bir hikayesi var. Özellikle Rize’ye mahsus çizgiler barındırmasını istiyoruz. Yani çay yaprağı motifinden Rize mimarisine kadar bütün Rize motifleri ve sembolleri havalimanımıza işlenmiş durumda. Ona da özellikle gayret gösterdik. Gelen misafirlerimiz de Rize’nin sıcaklığını havalimanına iner inmez hissetsin diye böyle düşündük. Bunu da mimariye yansıtmış bulunmaktayız.” şeklinde konuştu.

Rize-Artvin Havalimanı’nın uçuş kulesi ortaya çıkmaya başladı #7

Rize-Artvin Havalimanı’nın uçuş kulesi ortaya çıkmaya başladı #8

Rize-Artvin Havalimanı’nın uçuş kulesi ortaya çıkmaya başladı #9

Bir cevap yazın