TMO, Ordu’da fındık alımlarına başladıToprak Mahsulleri Ofisi’nce Ordu’da üreticilere 50 randıman karşılığında kilo başına 26,5 lira ödeme yaparak, fındık alımı sezonunu başlattı.


TMO, Ordu’da fındık alımlarına başladı

Toprak Mahsulleri Ofisi’nce (TMO)  tarafından Ordu’nun Ünye ilçesinde, yeni sezon fındık alımına bugün başlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından levant kalite için 26,5 lira, Giresun kalite fındığın 27 liradan alınacağını açıklaması üzerine üreticiler, TMO’dan randevu almaya başladı.

RENDEVULAR SİSTEM ÜZERİNDEN ALINIYOR

Sistem üzerinden randevu oluşturan üreticiler, fındıklarını bugün itibariyle TMO alım noktasına götürdü. Ordu’nun Altınordu ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesi’nde kiralanan depoya günün erken saatlerinde gelen üreticiler, fındıklarını satabilmek için sabırsızlandı. TMO görevlileri de ilk olarak fındık çuvallarından numune aldı. Yapılan incelemede, kriterlere uyan fındıkların alımları yapıldı.

TMO, Ordu’da fındık alımlarına başladı #1

TMO PİYASAYI DENGELEDİ

Fındığını TMO’ya getiren üreticilerden Mehmet Korkmaz, “Hükümet, TMO’yu devreye sokarak doğru bir karar aldı. TMO, devreye girmemiş olsaydı tüccarlarda fındık fiyatı biraz daha geri gelirdi. O yüzden piyasayı dengelediler. Verilen fiyat masrafı kurtarmıyor ama yapacak bir şey yok. TMO’ya fındık getirmek için güzelce seçecek ve temizleyeceksin.

TMO, Ordu’da fındık alımlarına başladı #2

FINDIĞIN RANDIMANI İYİYSE 30 LİRADAN ALINIYOR

Fındığın temizse, randıman iyi gelirse fındık fiyatı 26 liranın üstüne çıkıyor. 30 liraya bile satılıyor. Arkadaşlarımızın fındıkları 55-56 randıman geldi. Çürük olanların randımanı düşük geliyor.” dedi.

TMO, Ordu’da fındık alımlarına başladı #3

“RANDIMANIN ÜZERİNDEKİ FINDIKLARA 1 LİRA FAZLA VERİLECEĞİ SÖYLENİYOR”

Bir diğer fındık üreticisi Hasan Şeker ise, “TMO’nun devreye girmesine baştan çok sevindik. Hakikaten çok güzel bir şey. Serbest piyasada fındık fiyatlarının TMO’nun fiyatının altında olması gayet normal. Çünkü adamlar zaten fırsat kolluyorlar. Tüccar demek fırsatçı demek. TMO’nun 50 randımının üzerindeki fındıklara 1 lira fazla vereceği söyleniyor. İnşallah öyledir. Öyle olursa fena sayılmaz.” diye konuştu.

TMO, Ordu’da fındık alımlarına başladı #4

TMO, Ordu’da fındık alımlarına başladı #5

TMO, Ordu’da fındık alımlarına başladı #6

Bir cevap yazın