TSK’nın ‘Özel Operasyonlar Aracı’ vitrine çıkıyorTürk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları için özgün olarak geliştirilen “Pars IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı”, 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2021) ilk kez sergiye çıkacak.


TSK'nın 'Özel Operasyonlar Aracı' vitrine çıkıyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterindeki zırhlı muharebe araçlarına yakın zamanda “Özel Operasyonlar Aracı” eklenecek.

FNSS ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında imzalanan 6×6 Mayına Karşı Korumalı Araç (MKKA) Tedariki Projesi kapsamında geliştirilen “Pars IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı”, özel operasyonlara yönelik ateş kabiliyeti, el yapımı patlayıcıya (EYP) karşı etkin koruması, yüksek mayın ve balistik koruma içeren beka altyapısı, yeni teknoloji ürünü görev donanımları ile mevcutların ötesinde bir araç olarak tasarlandı.

YÜKSEK SEVİYE MAYIN TEHDİTLERİNE KARŞI TEST EDİLDİ

Milli imkanlarla FNSS tarafından tasarlanıp geliştirilen araç, özgün modüler bir zırh yapısına sahip bulunuyor. Entegre EYP kiti ve kullanıcı tarafından kolayca sökülüp takılabilen RPG ağı, aracın pasif koruma unsurlarını tamamlıyor. 2019 yılında başlayan MKKA Projesi’nde, aracın mayın, EYP ve balistik testlerinin tamamı kullanıcıyla birlikte, FNSS tesislerinde, Türk Silahlı Kuvvetleri tatbikat sahaları ve uluslararası akredite test merkezlerinde gerçekleştirildi. Araç, beka standartlarında tanımlanan yüksek seviye mayın tehditlerinin yanı sıra EYP ve tüm yönlerden gelecek balistik tehditlere karşı test edildi.

TSK’nın ‘Özel Operasyonlar Aracı’ vitrine çıkıyor VİDEO

SÜPERSONİK SES DUYARLILIĞI

Süpersonik seslere duyarlı ve silah kuleleriyle entegre akustik uyarı sistemi, aktif karıştırma/köreltme sistemi, 360 derece çift kullanıcılı sis havanları ve KBRN (kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer) sistemi de aktif koruma unsurları olarak araç üzerinde yer alıyor.

TSK nın
Özel Operasyonlar Aracı
vitrine çıkıyor #1

UZAKTAN KOMUTALI SİLAH SİSTEMİ

Özel operasyonların taktik ihtiyaçları doğrultusunda, konseptiyle birlikte özgün olarak oluşturulan Pars IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı’nda yine FNSS tarafından geliştirilen 2 adet bağımsız Sancak Uzaktan Komutalı Silah Sistemi bulunuyor.

TSK nın
Özel Operasyonlar Aracı
vitrine çıkıyor #2

3 AYRI SİLAH, 2 KAT ATEŞ GÜCÜ

İhtiyaç halinde kullanıcı tarafından silahı kolayca değiştirilebilen kulelerde, 3 ayrı silah tipi (7,62 mm, 12,7 mm makineli tüfek ile 40 mm otomatik bomba atar) kullanılabiliyor. Araç, çepeçevre etrafından veya yüksek noktalardan, eş zamanlı olarak farklı yönlerde belirecek tehditlere karşı gözetleme ve 2 kat etkili ateş gücü imkanı sağlıyor.

TSK nın
Özel Operasyonlar Aracı
vitrine çıkıyor #3

EN İYİ YOL TUTUŞ İMKANI

Araçların görev donanımı, tek araç seviyesinde ve birlik bütünlüğü içinde, ast-üst unsurlar arasında eş zamanlı, emniyetli ve kesintisiz iletişim, yüksek durumsal farkındalık, etkin komuta kontrol yeteneği içerecek şekilde yüksek teknoloji sistemler içeriyor. Güçlü motoru, 7 ileri, 2 geri vitesli transmisyonu ile sınıfının en güçlü ve atak güç grubuna sahip araç, aynı zamanda yükseklik ayarlı bağımsız süspansiyonu ile farklı arazi ve yol koşullarında en iyi yol tutuşunu sağlıyor. Tüm tekerlerden tahrikli sürüş ve ön-arka akstan dönüş sistemine sahip Pars IV 6×6, sınıfındaki en düşük dönüş çapı ile meskun mahalde yüksek manevra yeteneğini içinde barındırıyor.

TSK nın
Özel Operasyonlar Aracı
vitrine çıkıyor #4

IDEF 2021’DE VİTRİNDE

Envantere girmeden önce tamamlanması gereken zorlu testlerin ardından projede son aşamaya gelinecek ve Pars IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı, TSK’ya teslim edilecek. Böylelikle 6×6 sınıfında en yeni nesil muharebe aracı, Türk ordusunun envanterine girecek. TSK’nın yeni aracı, çok sayıda uluslararası katılımcının da yer alacağı IDEF 2021’de ilk kez sergilenecek.

TSK nın
Özel Operasyonlar Aracı
vitrine çıkıyor #5

TSK nın
Özel Operasyonlar Aracı
vitrine çıkıyor #6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir