Türkiye 197 ülkeye iklimlendirme ürünü ihraç ettiTİM verilerine göre Türkiye iklimlendirme sanayisi, bu yılın ocak-ekim döneminde 197 ülkeye toplamda 5 milyar 65 milyon dolarlık ürün ihracatı gerçekleştirdi.


Türkiye 197 ülkeye iklimlendirme ürünü ihraç etti

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, iklimlendirme sanayisi ısıtma, soğutma, nemlendirme ve hava temizleme gibi birçok talebi karşılayabilen üretim ağıyla, toplam ihracatta önemli bir paya sahip.

SALGIN ÜRÜNLERE TALEBİ ARTIRDI

Koronavirüs salgınında kapalı alanlarda kalınan vaktin artmasıyla birlikte iklimlendirme ürünlerine olan talep yüksek bir seyir izledi.

İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜ İHRACATINI YÜZDE 35 ARTIRDI

Sektör, bu dönemde başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki 197 ülkeye yaptığı ihracatını, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 artırarak 5 milyar 65 milyon dolara yükseltti.

AVRUPA, “İKLİMLENDİRME ÜRÜNLERİNİ” TÜRKİYE’DEN ALIYOR

Türkiye’nin dış ticaretteki bir numaralı partneri Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, iklimlendirme sektörünün 10 aylık ihracatında da başı çekti.

Sektör, Avrupa Birliği ülkelerine bu yılın ilk 10 ayında, 2 milyar 349 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu oran, toplam ihracatın yaklaşık yarısını oluşturdu.

Bu dönemde en çok ihracat yapılan diğer ülke grupları ise sırasıyla; 731 milyon dolarla Bağımsız Devletler Topluluğu, 558 milyon dolarla diğer Avrupa ülkeleri, 486 milyon dolarla Ortadoğu ülkeleri ve 368 milyon dolarla Afrika ülkeleri oldu.

EN ÇOK İHRACAT ALMANYA’YA GERÇEKLEŞTİ

İklimlendirme sanayisinin 10 aylık dönemde en çok ihracat yaptığı ülke ise 569 milyon dolarla Almanya oldu. Bu ülkeyi 381 milyon dolarla Birleşik Krallık, 266 milyon dolarla İtalya, 211 milyon dolarla Fransa ve 201 milyon dolarla Romanya takip etti.

Sektörün en çok ihracat yaptığı diğer ülkeler ise Rusya, Irak, İspanya, Özbekistan ve Hollanda şeklinde sıralandı.

Bir cevap yazın