Türkiye’de işsizlik var ancak işsiz yokATO Başkanı Baran, Türkiye’de işsizliğin olmasına rağmen sanayicilerin de ara eleman bulmakta sıkıntı yaşadığını dile getirerek, asıl sorunun işsizlik değil, mesleksizlik olduğunu belirtti.


ATO Başkanı Baran: Türkiye’de işsizlik var ancak işsiz yok

Türkiye’de iş çevrelerinin zaman zaman dile getirdiği ara eleman sıkıntısını bu kez de Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran aktardı.

“İSTATİSTİKLERDEKİ İŞSİZLER NEREDE?”

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı verilerde yüzde 10,6 düzeyinde olan işsizlik oranının, eleman aranmasında sıfıra yaklaşıldığını belirten Baran, “Türkiye’de işsizlik var ancak eleman aradığınızda kimse başvurmuyor, başvursa da işi beğenmiyor. İşsizlik ve istihdam bir an önce çözüme kavuşturulması gereken bir konu halini aldı. İstatistiklerdeki işsizler nerede?” ifadelerini kullandı.

“PEK ÇOK SEKTÖRDE İSTİHDAM EDECEK NİTELİKLİ ELEMAN BULMAKTA ZORLUK YAŞIYOR”

Baran, 3 milyon 399 bin işsizin bulunduğu Türkiye’de işverenlerin inşaattan sağlığa, tekstilden mobilyaya kadar pek çok sektörde istihdam edecek nitelikli eleman bulmakta zorluk yaşadığını aktardı.

ATO Başkanı Baran: Türkiye’de işsizlik var ancak işsiz yok #1

“SORUN İŞSİZLİKTEN ZİYADE MESLEKSİZLİK”

Sorunun işsizlikten ziyade mesleksizlik olduğunu dile getiren Baran, “207 üniversitenin bulunduğu ülkemizde, 3 milyonu ön lisans olmak üzere yaklaşık 7 milyon 500 bin üniversite öğrencimiz eğitim görüyor. Bu üniversitelerden mezun olan gençlerimizin bir bölümü eğitim gördüğü alanda aradığı işi, üyelerimiz olan işverenlerin de yine bir bölümü faaliyet gösterdiği alanda aradığı elemanı bulamıyor. Karşılıklı bu arayış, hem bireyler hem işletmeler için zaman kaybı başta olmak üzere birçok kayba yol açıyor.” dedi.

“İŞSİZLİK SORUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ATILACAK BİR ADIM, KAMUNUN İSTİHDAM DEPOSU OLDUĞU ALGISININ YIKILMASIDIR”

Türkiye’de genç işsizlik oranının yüzde 22,7 düzeyinde olduğunu hatırlatan Baran, işsizlerin çoğunun kamuda istihdam edilmek istediğini belirtti. Yerel yönetimlerde iş için gönderilmiş binlerce özgeçmişin beklediğini kaydeden Baran, “Ülkemizde işsizlik sorununun çözümü için atılacak adımlardan biri de kamunun istihdam deposu olduğu algısının yıkılmasıdır.” ifadelerine yer verdi.

ATO Başkanı Baran: Türkiye’de işsizlik var ancak işsiz yok #2

“UNUMUZ, YAĞIMIZ, ŞEKERİMİZ VAR AMA BİR TÜRLÜ HELVA YAPAMIYORUZ”

Eğitimin sektör ihtiyaçlarına göre planlanması gerektiğini aktaran Baran, “Ülkemizin geleceği, aydınlık umutlarımız olan gençlerimiz, hayatlarının en güzel yıllarını meslek edinmek için geçiriyor, bazı branşlarda ihtiyaç olmadığı halde eğitim görüyor. Üniversite mezunu gençlerimizin çoğu mezun olduğu alanda iş bulamazken, reel sektör temsilcileri olarak bizler ise ihtiyacımız olan alanlarda yetişmiş işgücü bulamıyoruz. Unumuz, yağımız, şekerimiz var ama bir türlü helva yapamıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

“SANAYİCİMİZ, TÜCCARIMIZ İSTİHDAM EDECEK ARA ELEMAN BULAMIYOR”

Türkiye’nin nitelikli ara eleman ihtiyacına dikkat çeken Baran, “Her beş gencimizden birinin işsiz olduğu ülkemizde sanayicimiz, tüccarımız istihdam edecek ara eleman bulamıyor. Oto camcısından, tornacıya, kalıpçıdan sıvacıya, pazarlamacıdan, depocuya kadar birçok meslek alanında ara elemana ihtiyacımız var.” dedi.

ATO Başkanı Baran: Türkiye’de işsizlik var ancak işsiz yok #3

“TÜCCAR VE SANAYİCİMİZ, BU MALİYETİ ÜSTLENMEDEN KAYIT DIŞI İSTİHDAM SAĞLAYANLARLA REKABET ETMEK ZORUNDA KALIYOR”

Ülkede geçici koruma altında bulunan Suriyeliler ile Afganların kayıt dışı olarak istihdam edildiğine dair bilgilerin kendisine ulaştığını anlatan Baran, “Nitelikli ara eleman istihdam etmek için önemli bir maliyet üstlenen tüccar ve sanayicimiz, bu maliyeti üstlenmeden kayıt dışı istihdam sağlayanlarla rekabet etmek zorunda kalıyor.” ifadesini kullandı.

“ÜNİVERSİTE MEZUNU OLUP DA YENİ MESLEK EDİNMEK İSTEYEN GENÇLER, MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ’NE BAŞVURARAK EĞİTİM ALABİLİR”

Türkiye’nin nüfus projeksiyonunu, üretim hedefini dikkate alarak ihtiyaç duyulan alanlarda yeni fakülteler açması gerektiğini kaydeden Baran, hâlihazırda üniversite mezunu olup da yeni meslek edinmek isteyen gençlerin Mesleki Eğitim Merkezleri’ne başvurarak eğitim alabileceğini hatırlattı.

İşsizlik ve eleman bulmamanın sadece ekonomik değil sosyal ve psikolojik boyutları olan bir sorun olduğuna dikkati çeken Baran, şöyle devam etti:

“GENÇLERİMİZİ MEMUR OLMA HEDEFİNE HAPSOLMAKTAN KURTARMAMIZ GEREKİYOR”

“Türkiye’nin büyümesini gelişmesini hepimiz istiyoruz ve bunun yolunun üretim ve ihracattan geçtiğini biliyoruz. Gençlerimizi memur olma hedefine hapsolmaktan kurtarmamız, üretmenin, çalışmanın verdiği zevkin, mutluluğun ışığını gözlerine yerleştirmemiz lazım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir