Ukrayna’nın kullandığı SİHA’lardan Türkiye suçlanamazDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna’nın kullandığı SİHA’lardan Türkiye’nin suçlanamayacağını belirtti.


Çavuşoğlu: Ukrayna'nın kullandığı SİHA'lardan Türkiye suçlanamaz

Ukrayna, geötiğimiz günlerde Türkiye’den aldığı SİHA’lar ile yaptığı operasyonda, ayrılıkçı Donbass bölgesinde bulunan Rusya’ya ait obüsleri ve diğer bazı savunma araçlarını imha etmişti.

ÇAVUŞOĞLU İLE LAVROV, UKRAYNA’YI GÖRÜŞTÜ

G20 Liderler Zirvesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Roma’da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, burada Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüştü.

İkilinin görüşmesi sonrası Çavuşoğlu, Türk ve Rus basınına açıklamalarda bulundu.

“UKRAYNA’NIN KULLANDIĞI SİHA’LARDAN TÜRKİYE SUÇLANAMAZ”

Rus muhabirin, Donbass’ta Türkiye’de üretilen insansız hava araçlarının kullanılmasına ilişkin sorusu üzerine Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Bir ülke, bizden, başka bir ülkeden almışsa o silah daha fazla Türk ya da Rus ya da Ukrayna silahı olarak anılamaz. Bir devlet bizden bunu satın alıyorsa, o daha fazla Türk ürünü değildir. Belki Türkiye’de üretilmiş olabilir ama Ukrayna’ya ait. Türkiye bununla suçlanamaz.”

“TERÖRLE MÜCADELEDE RUS SİLAHLARINI DA GÖRDÜK”

Türkiye’nin de terör mücadele sırasında farklı ülkelerden çeşitli silahlarla karşılaştığını dile getiren Bakan Çavuşoğlu, “Bazen farklı ülkelerde terörle mücadelemiz sırasında farklı ülkelerden farklı silahlarla karşılaşıyoruz, Rusya da dahil olmak üzere. Biz asla Rusya’yı suçlamıyoruz. Ukrayna da bizim adımızı kullanmayı bırakmalı” dedi.

Çavuşoğlu: Ukrayna nın kullandığı SİHA lardan Türkiye suçlanamaz #1

Bir cevap yazın