Vücudunuzdaki nedensiz morlukları es geçmeyinVücudunuzun herhangi bir yerinin durduk yere morarması, birçok şeyin habercisi olabilir. İşte sebepsiz morlukların altında yatan bazı nedenler…


Vücudunuzdaki nedensiz morlukları es geçmeyin

Morarmalar cilt altındaki kılcal damarların hasar görmesi ve kanın cilt altında sızması sonucu ortaya çıkar.

Travmadan birkaç gün sonra kandaki oksijenin azalması ile önce mor, ardından kahverengi ve son olarak yeşil renge dönüşen morluk, en fazla 18 gün içinde kaybolur.

Ancak vücudunuzda durduk yere çıkan morluklar fark etmiş olabilirsiniz. Bu durum bazıları için oldukça endişe verici olabilir. Aslında hepsinin birer nedeni var çünkü vücudumuz bizi uyarmayı asla unutmaz…

Bu durumu çok sık yaşıyorsanız ihmal etmemelisiniz. Morlukların üzerinde durulmalı ve araştırılmalıdır. Ancak genel olarak altında yatan sebepler şu şekilde sıralanabilir:

VÜCUDUMUZ NEDEN DURDUK YERE MORARIR?

Nedensiz yere çıkan morluklar bazen fark etmeden vücudumuza verdiğimiz hasarlardan dolayı olabiliyor. Sadece biz fark etmiyoruz. Eğer nedeninin bu olmadığına eminsek, genelde sorun vitamin eksikliği muhtemeldir.

Vücudunuzdaki nedensiz morlukları es geçmeyin #1

VİTAMİN EKSİKLİĞİ

Aşağıdaki vitaminler vücudunuzda eksikse, nedensiz morluklarınızın sebebi bunlar olabilir.

  • B12
  • C Vitamini
  • K Vitamini

Ayrıca folik asit eksikliği de bu morluklara sebebiyet verebilir. Sizin de fark edeceğiniz üzere birden fazla neden olduğu için bu sorun biraz kişisel olarak analiz edilmelidir.

Vitamin eksiklikleri başta hafif semptomlarla ortaya çıksa da, ilerleyen dönemlerde ciddi sorunlara yol açabilir.

KAN HASTALIKLARI

Ciltte oluşan morarmaların en önemli nedenlerinden biri de kan hastalıklarıdır. Kandaki pıhtılaşma bozukluğuna bağlı morarmalar meydana gelebilir. Pıhtılaşma bozukluğu trombosit adı verilen pıhtılaşma hücrelerinin azalmasına veya işlevlerinin bozulmasına bağlı olabileceği gibi, vücutta pıhtılaşmayı sağlayan bazı proteinlerin eksik olmasına da bağlıda yaşanabilir.

Eğer bu durum yaşam kalitenizi etkiliyorsa ve sık sık tekrar ediyorsa mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Vücudunuzdaki nedensiz morlukları es geçmeyin #2

YAŞINIZDAN KAYNAKLANABİLİR

Genç yaşlarda görülmeyen morarmalar yaşlanmayla birlikte daha çok ortaya çıkabilmektedir.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte cilt incelmeye başlamaktadır. İncelen cilt çarpmalara karşı yastık gibi işlev gören koruyucu etkisini kaybetmektedir.

İLAÇLARIN ETKİSİ

Kan sulandırıcı ilaçlar başta olmak üzere kullanılan birçok ilaç kolay morarmaya neden olabilmektedir. Halk arasında kortizon adı verilen steroidler ve depresyon tedavisinde kullanılan antidepresan ilaçlar da morarmaya neden olabilmektedir.

AŞIRI EGZERSİZ

Egzersiz sırasında kasların aşırı zorlanması kan damarlarından kaçaklara neden olarak cilt altı kanamalar yapabilir.

Hafif egzersizler veya 30 dakikalık yürüyüşlerde bu durum gözlenmezken, ağır yük kaldırarak egzersiz yapan veya maraton koşan kişilerde oluşabilir.

Vücudunuzdaki nedensiz morlukları es geçmeyin #3

Bir cevap yazın