WhatsApp kullanıcılarına para göndermeye başladı! İşlem başına…Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, yeni para transferi özelliğini teşvik etmek amacıyla kullanıcılarına ‘geri ödeme’ adı altında para dağıtmaya başladı.


WhatsApp kullanıcılarına para göndermeye başladı! İşlem başına...

Sosyal medya devi Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’ün yeni şirketi Meta çatısı altında faaliyet gösteren popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, her geçen gün bünyesine yeni özellikler eklemeye devam ediyor.

WhatsApp, 2020 yılının Kasım ayında Hindistan’daki kullanıcıların WhatsApp ile para transferi yapmasını teşvik etmek için ‘Payments’ desteğini kullanıma açtı.

Türkçe’ye ‘Ödemeler’ olarak çevrilen bu özellik, sayesinde kullanıcılar birbirlerine WhatsApp’ın mobil uygulaması üzerinden para gönderip alabiliyor

Ancak Hindistan’daki Google Pay, PhonePe, Paytm gibi dijital ödeme hizmetlerine rakip olması amacıyla oluşturulan WhatsApp Payments, beklenen rağbeti göremedi.

Birbirleriyle para alışverişi yapacak olan kullanıcıları, WhatsApp’a yönlendirmek isteyen eski adıyla Facebook yeni adıyla ‘Meta’, çareyi ”Cashback” özelliğinde aramaya başladı.

İŞLEM BAŞI PARA İADESİ YAPIYOR

Sevilen anlık mesajlaşma platformu, Payments özelliğinin kullanımını teşvik etmek için WhatsApp’tan para gönderen kullanıcılara geri ödeme yapacak. Parayı gönderen kişinin hesabına, her işlem için 51 Hindistan Rupisi (6,49 TL) iade edilecek.

Üstelik söylenene göre bu teşvik kampanyası çoktan başlatıldı. WhatsApp Payments kullanarak 5 defa para gönderen bir kullanıcı, toplamda 255 Hindistan Rupisi (yaklaşık 32 TL) kadar ödeme aldı.

Kullanıcının paylaştığı ekran görüntüsünde, ödeme ve iade işleminin 29 Ekim’de gerçekleştiği görüldü.

WhatsApp kullanıcılarına para göndermeye başladı! İşlem başına... #1

WHATSHAPP PAYMENTS ÖZELLİĞİ NE ZAMAN TÜRKİYE’YE GELECEK

WhatsApp’ın Payments (Ödemeler) özelliği, şu anda sadece Brezilya ve Hindistan’da aktif olarak kullanılabiliyor. 2018 yılında duyurulan bu özelliğin kullanılabilirliği hala yaygınlık kazanamadı.

Payments özelliğinin Türkiye ile beraber dünyanın geri kalanına ne zaman geleceği ise belirsizliğini koruyor. Meta’nın öncelikle Hindistan ve Brezilya’da bu özelliği yaygınlaştırması ve sorunları gidermesi gerekiyor.

Nitekim şirket, bu hizmeti Brezilya’da faaliyete sokmaya çalışırken ülkenin Merkez Bankası’nın engeline takılmıştı. Visa ve Mastercard’a uyarıda bulunan Brezilya Merkez Bankası, WhatsApp Payments’i askıya almasını söylemişti. Bunun sonucunda WhatsApp’ın para transferi özelliği, ülkede geçici olarak durdurulmuştu.

Payments, şirket ve Merkez Bankası arasındaki sorunun geçtiğimiz nisan ayında çözülmesinin ardından Brezilya’da resmi olarak kullanılmaya başlandı.

WhatsApp kullanıcılarına para göndermeye başladı! İşlem başına... #2

WHATSAPP’TAN NASIL PARA GÖNDERİLİR

Şu anda sadece Brezilya ve Hindistan’da kullanılan WhatsApp Payment yani Ödeme özelliği, bu ülkelerde Android ve iOS platformlarında beta olarak kullanılabiliyor.

  • Özellikten faydalanabilmek için aktif ettiğiniz cep telefonu numaranızı ile banka hesabınızı Ayarlar’daki Ödemeler bölümünden eşleştirmeniz gerekiyor.
  • Kullanım şartlarını kabul edip telefon numaranızı doğruladıktan sonra listeden istediğiniz bankayı seçip banka hesabınızı eşleştirin.
  • Para göndermek istediğiniz kişinin sohbet penceresini açın ve ödeme butonuna tıklayın.
  • Parayı göndermek istediğiniz banka hesabını seçip, tutarı belirleyin.
  • Telefonunuza gelen onay kodunu ekrana girince paranız o hesaba yatacak.
  • Tabi bunun için karşıdaki kullanıcının da bu sistemi kullanıyor olması gerekiyor.

Bir cevap yazın