Yağmurlu hava semt pazarlarını etkiliyorYağmurlu havalarda açık havaya kurulan semt pazarlarına daha az müşteri uğradığı için pazarcılar bugünlerde dertli. Yağmurdan dolayı pazarlara daha az ürün gireceği için fiyatlar da yükselebilir.


Yağmurlu hava semt pazarlarını etkiliyor

Semt pazarları, üzerleri brandalarla örtülse bile açık havada kurulmasının olumsuzluklarını zaman zaman daha fazla yaşıyor.

İstanbul’da başlayan yağmur, semt pazarlarını olumsuz etkiliyor. Günlük sebze ve meyvelerin geldiği semt pazarları, etkisini gösteren yağışlardan olumsuz etkilendi. Yağışlı havadan dolayı pazarlar boş kaldı. Ürün azlığından dolayı fiyatlarda da artış bekleniyor.

“HAVA KÖTÜ OLURSA MÜŞTERİLER PAZARA FAZLA UĞRAMIYOR”

Yağmurun devam etmesiyle ilerleyen günlerde fiyatların artacağını söyleyen esnaf Beşir Berk, “Hava güzel olursa müşteriler gelir, hava kötü olursa müşteriler pazara fazla uğramıyor. Taze mal almak isteyen müşteri yaz kış demeden pazarlara gelmesi lazım. Yağmur yağmaya başladı.

Yağmurlu hava semt pazarlarını etkiliyor #1

“YAĞMUR YAĞMAYA DEVAM EDERSE SEBZE FİYATLARI YÜKSELİR”

Bu şekilde yağmur yağmaya devam ederse sebze fiyatları yükselir. Kıvırcığın kasası 25-30 lirayken yağmurla beraber kasası 40 lirayı görür. Pırasa şu anda 6 lira yağmurla beraber 7 liraya yükselir. Ispanak 5-6 lira yağmurun etkisiyle beraber 7 lira olur. Yağmur yağdığı zaman çiftçiler tarlaya fazla girmez ve ürün toplanamaz buda sebze fiyatlarını yükseltir.” dedi.

Yağmurlu hava semt pazarlarını etkiliyor #2

YAĞMURLU HAVA SEMT PAZARLARINI ETKİLEDİ

Yağmurlu günlerde pazarda pek hareketlilik olmadığını ve fiyatlarda yükselme olduğunu belirten Volkan Yaman, “Sıcak günlerde pazar hareketli oluyor fakat yağmur yağdığında müşteri gelmiyor. Cherry domates 15 lira, normal domates 5 lira. Yağmur çok yağmaya başladığı zaman fiyatlar yükselir. Ürünlere en az 2-3 lira zam gelir. Yağmurla beraber domates 5 lira iken 7 lira olur. Salatalık fiyatı 6 lira iken 10 lira olur.” şeklinde konuştu.

YAĞMUR YAĞDIĞINDA SEBZE VE MEYVE FİYATLARI ARTIYOR

Yağmur yağdığında meyve ve sebzelerin toplanamadığını belirten Mücahit Dilmaç, Yağmur yağdığı zaman müşteri pazara pek uğramıyor, genelde alışveriş yapmak için akşam saatini bekliyorlar. Mandalinanın kilosu 4-5 lira, elma 5 lira, armut 7 lira, üzüm 8 lira. Yağmur yağınca meyve yerinde toplanamıyor bu da bazı ürünlerin fiyatlarını artırıyor. Bunun nedeni işçiler yağmurda çalışmıyor ve ürün az toplanıyor bu da fiyatları etkiliyor.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın