Zombi Mantarı, erkek sinekleri ölü dişilerle çiftleştiriyorDanimarkalı araştırmacılar, bir mantar türünün, dişi sinekleri öldürdüğünü ve sonra erkeklerin cinsel dürtülerini harekete geçirerek onları ölü dişiye çeken güçlü bir kimyasal salgıladığını keşfetti.


Zombi Mantarı, erkek sinekleri ölü dişilerle çiftleştiriyor

Danimarka’da yapılan bir araştırma, bilimsel ismi Entomophthora muscae olan bir mantar türünün, dişi sinekleri enfekte edip öldürdüğünü ve sonra erkeklerin cinsel dürtülerini harekete geçirerek onları ölü dişiye çeken güçlü bir kimyasal salgıladığını ortaya koydu.

Sağlıklı erkeklerin bu kimyasala ölü dişiyle çiftleşerek yanıt verdiği ve böylelikle mantarın yayılmasını sağladığı anlaşıldı.

DİŞİ SİNEKLERİ 5-7 GÜN İÇİNDE ÖLDÜRÜYOR

Bilim insanlarına göre E. muscae karasinekleri enfekte ettikten sonra derilerine nüfuz ediyor, vücutlarında sporlar üretiyor, bağırsaklarını kemiriyor ve onları 5 ila 7 gün içinde öldürüyor.

Zombi Mantarı, erkek sinekleri ölü dişilerle çiftleştiriyor #1

ERKEK SİNEKLER ÖLÜ DİŞİLERİ TERCİH ETTİ

Öte yandan bu mantar ev sahibini zombileştirmekle kalmıyor, aynı zamanda henüz dokunmadığı sağlıklı sinekleri de manipüle ediyor.

Araştırmada erkek sineklere, enfekte olmuş ve olmamış ölü dişilerle çiftleşme seçeneği sunuldu. Erkeklerin çoğunlukla mantarla enfekte olmuş dişilerle çiftleşmeyi tercih ettiği görüldü.

Zombi Mantarı, erkek sinekleri ölü dişilerle çiftleştiriyor #2

ÇİFTLEŞME SONUCU MANTAR YAYILIYOR

Henüz hakem onayından geçmeyen ve internet sitesi BiorXiv’de erişime açılan araştırmada deneyle ilgili şu ifadeler yer aldı:

“Sağlıklı erkekler, mantar nedeniyle ölen kadavralardan etkileniyor ve yeni konakçı bireylerdeki enfeksiyonu önemli ölçüde artırarak mantarın bulaşmasını sağlayan kur yapma ve çiftleşme girişimlerinde bulunuyor.”

Araştırmacılara göre dişi sinek öldüğünde mantarlar ceset üzerinde mikro boyutta bir dizi sap üretiyor. Bu saplar, sporları dışarıya fırlatılabilen sıvı dolu toplar taşıyor.

Dişilerin cesetlerine çekilen erkek sinekler, kazayla bu topları hareket ettirdiklerinde bulaşıcı sporlarla kaplanıyor.

Bu da mantar sporlarının daha geniş bir alana yayılmasıyla sonuçlanıyor.
Araştırmacılar bu çalışmada erkeklerin davranışlarına odaklandıklarını ama dişilerde de bu sürecin hemen hemen aynı olduğunu vurguluyor.

Zombi Mantarı, erkek sinekleri ölü dişilerle çiftleştiriyor #3

Zombi Mantarı, erkek sinekleri ölü dişilerle çiftleştiriyor #4

Zombi Mantarı, erkek sinekleri ölü dişilerle çiftleştiriyor #5

Bir cevap yazın